Bílek po Finsku: Všichni hráli špatně

Fotbalová bída na sebe vzala podobu české reprezentace. Příprava proti Finsku měla národnímu týmu po nadějné kvalifikační remíze v Dánsku dodat jistotu a vrátit střelecké sebevědomí před říjnovým pokračováním kvalifikace proti Maltě.

Pekhart se dostal k hlavičkám, ale bez úspěchu

Pekhart se dostal k hlavičkám, ale bez úspěchu | Zdroj: ČTK

Místo toho národní tým počtvrté v řadě nevstřelil branku a proti průměrnému evropskému mužstvu přišel o dlouholetou neporazitelnost na teplickém stadionu.

„Co po mně chcete, abych řekl? To si můžete posoudit sami,“ záložník Jaroslav Plašil se jako kapitán po zápase postavil čelem k mikrofonům a svérázně vyzval k hodnocení výkonu české reprezentace. Devět tisíc lidí na tribunách to udělalo hned po skončení z české strany hrůzostrašného prvního poločasu.

00:00 / 00:00

Jan Kaliba viděl teplickou bídu na vlastní oči a poté hledal u hráčů i trenéra vysvětlení

„Já jsem tedy nic neslyšel, pískání si neuvědomuju,“ potvrzuje útočník Tomáš Pekhart, že si umí kolem sebe vytvořit neprostupnou osobní bublinu. Ale na rozdíl od kapitána Plašila umí pojmenovat věci příhodnými jmény.

„Působili jsme dost unaveným dojmem, ztráceli jsme míče ve středu hřiště po pár přihrávkách, pak jsme je těžko získávali. Ale Finové hráli stejně jako my, nevím, čím si to mám vysvětlovat.“

Vysvětlení marně hledal i kouč Michal Bílek a právě na příkladu útočníka, kterému nejvíce důvěřuje, aspoň popsal, jak ho výkon mužstva v prvním poločase naštval.

„Tomáš Pekhart hrál v první půli stejně jako ostatní, tedy velmi špatně. Chyběl tam pohyb, nepřidržel míč, ale to bych mohl jít od jednoho hráče k druhému. První půle byla zkrátka podprůměrná. Ten přípravný zápas byl od toho, abychom si zvedli sebevědomí a byli v klidu před Maltou, a to se nepovedlo,“ říkal trenér.

Malta bude oříšek

Dojem nezachránil ani zlepšený výkon ve druhém poločase po několika výměnách, které se týkaly i Plašila s Pekhartem. Na gól čeká národní tým už čtyři zápasy, což se opakuje teprve počtvrté v historii české a československé kopané, z toho podruhé pod trenérským vedením Michala Bílka.

„Je to týmová hra, všichni jsme hráli špatně,“ shrnul Bílek utkání. Příští pokus konečně dát gól budou mít reprezentanti 12. října proti Maltě. Na první pohled těžko hledat příjemnějšího soupeře pro přerušení téhle nepříjemné série.

Ale poslední kvalifikační výsledek fotbalového trpaslíka varuje, Malťané včera podlehli vicemistrům Evropy Italům v Modeně jenom 0:2 a podruhé inkasovali až v nastaveném čase.

Jan Kaliba, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít