Blatter znovu kandiduje na předsedu FIFA, Evropa ho kvůli korupční aféře nepodpoří

Švýcar Sepp Blatter se znovu uchází o post předsedy Mezinárodní fotbalové federace FIFA. Svou kandidaturu nestáhl ani po provalení korupčního skandálu, který vedl k zatčení jeho několika spolupracovníků z vedení federace, a ani po výzvě k rezignaci, kterou na Blatterovu adresu pronesl šéf evropské federace UEFA Michel Platini. Nového šéfa FIFA volí zástupci všech 209 členů federace.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stávající prezident FIFA Sepp Blatter při zahajovací řeči na 65. kongresu federace ve švýcarském Curychu

Stávající prezident FIFA Sepp Blatter při zahajovací řeči na 65. kongresu federace ve švýcarském Curychu | Zdroj: Reuters

„Jsem pověřen vám říci, že pokud bude Sepp zvolen, sejdeme se a budeme diskutovat o budoucnosti našich vztahů s FIFA. Prezident Blatter musí odejít,“ říkal ještě před zahájením kongresu FIFA v Curychu Michel Platini.

Jenže Sepp Blatter na jeho slova nijak nereagoval a dál zůstává hlavním kandidátem pro volbu předsedy FIFA na další čtyři roky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Korupční aférou zmítaná FIFA volí svého předsedu na příští čtyři roky. Znovu kandiduje Sepp Blatter, Evropa ho ale nepodpoří. Více Petr Kadeřábek

Vědom si podpory asijské a africké konfederace se ve svém projevu, kterým zahájil kongres, pasoval do role spasitele světové federace a potažmo celého fotbalu. A to i přesto, že v čele skandály zmítané instituce stojí už od roku 1998.

„Středeční události vrhají špatný stín na fotbal a na celý tento kongres. Činy jedinců nesmí zničit reputaci celého fotbalu a to, co jsme zde vytvořili v dlouhodobém horizontu. Musíme to zastavit teď a tady,“ prohlásil Sepp Blatter.

V jeho slovech nezazněl ani náznak toho, že by cítil určitý pocit viny za současnou situaci ve světové federaci.

Skandál kolem FIFA vyšetřuje i Brazílie a Kostarika, v Argentině stíhají tři muže

Číst článek

UEFA bude hlasovat pro prince Alího

Ještě ve středu brzy ráno, tedy před zatýkáním jeho kolegů z vedení FIFA, by si na jeho prohru ve volbách nikdo nevsadil. Teď mu ale hlasy ubývají a evropské nedostane určitě, včetně českého.

Ve středu po měsících příprav švýcarští vyšetřovatelé na žádost amerických úřadů zadrželi sedm funkcionářů FIFA, mezi nimi i místopředsedy Jeffreyho Webba z Kajmanských ostrovů a Eugenia Figuereda z Uruguaye. Celkem bylo z korupce vztahující se až do 90. let obviněno 14 lidí.

„UEFA a Michel Platini podporují protikandidáta Seppa Blattera, prince Alího (jordánský princ Alí bin Husajn, pozn. red.). Jako Fotbalová asociace ČR jsme v jednom týmu a jako jeden tým chceme hrát, takže budeme hrát za tým UEFA,“ vysvětluje přímý účastník kongresu FIFA, generální sekretář FAČR Rudolf Řepka.

K evropským delegátům se navíc postupně hlásí i jednotlivci z jinak problatterovských konfederací. Podle odborníků ale má Sepp Blatter stále dostatečnou podporu pro - byť těsné - znovuzvolení.

Pokudse tak stane, UEFA se sejde 6. června k dalšímu jednání v Berlíně při finále Ligy mistrů. Může ještě zahrozit bojkotem evropských zemí na mistrovství světa, což by šampionátům značně uškodilo. Pokud ale bude po případném zvolení Blattera Evropa jednotná, stát se to může.

Kongres FIFA narušila hrozba bombovým útokem, policie nic nenašla

Číst článek

Například Anglie už deklarovala, že je ochotna se v takovém případě k bojkotu připojit. Ostře vystoupil proti FIFA také místopředseda Anglické fotbalové federace David Gill, který řekl, že při zvolení Blattera odmítne nastoupit do funkce viceprezidenta ve výkonném výboru FIFA, kam byl nedávno zvolen.

Prezident UEFA Michel Platini (druhý zprava) a kandidát na předsedu FIFA, jordánský princ Alí bin Husajn (třetí zprava) na kongresu FIFA | Foto: Reuters

Petr Kadeřábek, Simona Bartošová, František Kuna Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme