Bod má cenu zlata, říká po Skotsku obránce Kadlec

Dvakrát musela česká fotbalová reprezentace ve Skotsku v kvalifikačním zápase o EURO 2012 dotahovat nepříznivé skóre a pokaždé se jí to podařilo. Remízou 2:2 udělali svěřenci trenéra Bílka další krok ke konečnému druhému barážovému místu ve skupině I. To vše navzdory předchozím sebevědomým prohlášením skotského výběru, která neunikla ani pozornosti obránce Michala Kadlece.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na utkání českých fotbalistů přišlo v Glasgow 50 000 fanoušků | Foto: Michal Jurman

Michale, Skotové dopředu hodně avizovali, že chtějí hrát svoji hru, že vás budou honit po hřišti, že to bude z jejich strany hodně ofenzivní podívaná. To se ale nakonec nestalo. Jak jste to viděl vy?

My jsme s tím počítali, že jsou to spíš takové hrátky s řečmi. Že by nás honili po celém hřišti, to v předchozích zápasech nikdy neudělali. Myslím, že hráli to, co jsme od nich očekávali, možná si to více strkali uprostřed hřiště, což dříve u nich nebylo zvykem, spíš to nakopávali. Myslím, že jsme je měli dobře pod kontrolou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Po utkání českých fotbalistů ve Skotsku natočil reportér Michal Jurman rozhovor s obráncem Michalem Kadlecem

Pak vystřelí jednou na branku a vedou 1:0. Samozřejmě to pro nás byla taková chladná sprcha. Škoda, že jsme nešli do vedení my, pak by zápas myslím vypadal úplně jinak. Ale je vidět, že tohle hovoří o morálce týmu – dvakrát jsme byli vzadu a dvakrát jsme se vzchopili a vyrovnali. I v posledních minutách! Pro nás má ten bod samozřejmě cenu zlata.

Skotové začali hrát zhruba po půlhodině hry. Jak jste viděl tohle období do konce poločasu, kdy ukázali, že můžou být nebezpeční?

Ono je to i těmi diváky v zádech, když jich vám tam řve padesát tisíc. Atmosféra byla myslím jedna z nejlepších, kterou jsme kdy zažil. A to už jsem na pár stadionech byl. Myslím, že Skotové jsou neskuteční fanoušci. Ale ani naši se dnes neschovávali, bylo jich tady hodně. Pro fanouška to byl určitě krásný zápas, pro nás to byl ‘nervový‘ zápas.

Úvodní skotský gól padl těsně před poločasem. Co se pak dělo v kabině?

Při nástupu obou týmů v Hampden Parku bouřil stadion, byl ohňostroj i plály ohně | Foto: Michal Jurman

Když přijdete do kabiny, tak si sednete, napijete se, chvilku vydechnete a pak se něco řekne k té půli. Věděli jsme, že jsme odehráli dobrou půli až na jednu chybu. A to je bohužel tak. Někdy můžete hrát lépe a stejně prohrajete. Za to pak nic nekoupíte. Myslím, že pro nás bylo důležité – jestli jsme hráli dobře-špatně, to je celkem jedno – že jsme ten bod uválčili.

Po poločase jsme do toho šli s tím, že to chceme otočit, věděli jsme, že na to máme. Pak 1:1, máte rádost. Dostanete 2:1 – tzv. studená sprcha. A pak nakonec 2:2, nervy drásající konec. Konečně se k nám trošku přiklonilo i to štěstí, které jsme potřebovali. A jsme za to rádi.

Co pro vás remíza 2:2 v tom kontextu znamená? Je to třeba v tom duchu, co jste říkal, že jste si ověřil, že tým má morální kvality?

Přesně tak! Pro nás to znamená hodně. Kdybychom tady prohráli a Skotové pak porazili Litvu, tak jsou bod před námi a mají stejně zápasů. Takže určitě by to bylo horší. Takhle je máme pořád na odstup. Mají doma Litvu, hrají v Lichtenštejnsku, tam už se taky nevyhrává jen tak lehce. Takže myslím, že zápasy nemají lehké. Pak samozřejmě ve Španělsku. My pak doma se Španělskem, tam můžeme jenom překvapit, zkusíme něco. A pak v Litvě budeme chtít vyhrát. Skotové hrají s Litvou v úterý a potom budeme vědět víc, jak to dál bude vypadat v kvalifikaci. Ale určitě jsme se baráži přiblížili.

Člen výkonného výboru Karel Poborský, který zde s vámi byl, se netajil tím, že se hraje mimo jiné i o realizační tým. Myslíte si, že jste to třeba měli někde vzadu schované v hlavě?

Nevím, jestli jsme to měli schované. Dvakrát, třikrát jsem to tady dokola slyšel, že jsme hráli o trenéra a realizační tým. Myslím, že od toho to je, že táhneme za jeden provaz. Někdy prostě pomůžete trenérovi, někdy pomůže on vám, je to na vzájemné spolupráci. Myslím, že byl na hřišti vidět týmový duch.

Mirko Vasić, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme