Bojkot Ukrajiny ze strany politiků je zbytečný, říká boxer Vitalij Kličko

Až devadesát pět procent fotbalových fanoušků, kteří se chystají na Ukrajinu, v této zemi nikdy předtím nebylo. Ukrajina jako spolupořadatel fotbalového Eura má tak - už od zítřka - jedinečnou šanci představit se zbytku Evropy. Světoznámý boxer Vitalij Kličko věří, že jeho země toho patřičně využije.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vitalij Kličko (vlevo) a Tomasz Adamek

Vitalij Kličko (vlevo) a Tomasz Adamek | Zdroj: ČTK

Už doslova za několik hodin vstoupí Ukrajina do fotbalové historie, poprvé se totiž evropský šampionát koná tak daleko na východě Evropy, poprvé v postsovětské zemi. Pro Ukrajince je to veliká výzva, říká světoznámý boxer Vitalij Kličko.

„Všechny země bojují o tom, aby získaly pořadatelství podobné sportovní akce. Taková událost přitahuje obrovskou pozornost nejenom lidí, ale také investorů – a fotbalové Euro je pro ukrajinskou ekonomiku velkou šancí,“ myslí si Kličko, ale zároveň přiznává:

„Nakolik jsme tuto šanci využili, je jiná věc. Dnes ale můžeme říct, že ve všech velkých městech máme moderní stadiony, letiště a hotely, také jsme postavili a opravili silnice. Na druhé straně se ale musíme ptát, proč jsme stadiony budovali dvojnásobně dráž než ve zbytku Evropy. Byla s tím spojená obrovská korupce, k tomu, kdo je za to zodpovědný, se po turnaji určitě vrátíme,“ slibuje boxer Kličko.

Přehrát

00:00 / 00:00

Fotbalovému mistrovství Evropy a jeho politickému pozadí na Ukrajině se věnovali Petr Vavrouška a Veronika Sedláčková

Má pravdu. Náklady na jedno sedadlo na ukrajinském stadionu byly dvakrát vyšší než v Polsku a například ze deset laviček v metru v Charkově se utratilo až devadesát tisíc dolarů.

Ukrajinci ale momentálně nehledí na utracené státní peníze za turnaj, v hlavě mají jen fotbal, emoce a také obavy, aby si neutrhli ostudu.

„Pro nás Ukrajince je hodně důležité, aby se turnaj povedl a u každého, kdo k nám přijede, zůstaly jen pozitivní vzpomínky a zážitky,“ říká několikanásobný mistr světa v boxu Vitalij Kličko.

Moc by si přál, aby se zbytek Evropy přestal dívat na Ukrajinu s nedůvěrou.

„Jsme Evropané – geograficky, naší mentalitou, historicky. Bohužel je úroveň našeho života pořád ještě hodně vzdálená od evropských standardů, a naším úkolem je se jim přiblížit – i díky šampionátu,“ dodává Vitalij Kličko - sportovec a zároveň politik. Je totiž šéfem strany Úder.

„Řada evropských politiků otevřeně mluví o svých obavách, že Ukrajina míří od demokratických principů k autoritářskému režimu. Rozumím jim, také bych chtěl svou zemi raději vidět politicky a ekonomicky stabilní – a hlavně demokratickou,“ přál by si Kličko.

Kritiku poměrů na Ukrajině ze strany Západu tedy na jednu stranu vítá, ale s avizovaným bojkotem nesouhlasí.

„Bojkot nic nepřinese. Známe případy olympiády v Moskvě a Los Angeles. Nemá cenu bojkotovat Ukrajince a Ukrajinu jako takovou, celý turnaj. Bojkot má smysl pouze v případě, když je namířen proti konkrétním osobám. Pokud někteří politici nechtějí přijet na Ukrajinu oficiálně, zveme je jako turisty. Můžou sedět s ostatními na tribuně a fandit svému týmu, ale bojkotovat Ukrajinu a obyčejné lidi je zbytečné,“ vzkazuje Vitalij Kličko.

Evropská komise řekla ME ve fotbale ne

Jedním z těch, kdo navštívili Juliji Tymošenkovou ve vězení, byl i evropský komisař pro rozšiřování Evropské unie a politiku sousedství Štefan Füle. Jednoznačně se tak zařadil mezi ty, kteří podporují protestní gesto řady evropských státníků, kteří se rozhodli ignorovat pozvánku od ukrajinských pořadatelů mistrovství Evropy.

„Už bylo několikrát zveřejněno v médiích, že Evropská komise, její předseda ani žádný z jejich členů, tedy ani komisař Štefan Füle, se nezúčastní žádného ze zápasů mistrovství Evropy na Ukrajině. Důvod tohoto rozhodnutí byl taktéž vícekrát formulován. Evropská komise ale zdůrazňuje, že nejde o bojkot, toto slovo nepoužívají ani členské státy, ale jde o individuální rozhodnutí. Komise zároveň jasně řekla, že v souvislosti s celkovým vývojem na Ukrajině má několik problémů s tím, kam Ukrajina směřuje a co dělá hlavně v oblasti vlády, zákona a uplatňování selektivní justice,“ říká Peter Stano, Füleho mluvčí.

Julija Tymošenková před soudem znovu odmítla svou vinu | Foto: ČTK

Stano zároveň znovu zdůraznil, že nejde o bojkot, mistrovství Evropy je podle něj sportovní událost, o němž všichni doufají, že bude úspěšné – jak pro sportovce, národní týmy, tak i fanoušky.

„Pro Evropskou komisi je ale důležité zdůraznit, že pravidla fair play se musí respektovat nejen na hřišti, ale platit musí i v politice, což se momentálně v případě Ukrajiny neděje. Proto komise i členské státy opakovaně zdůrazňují svoje znepokojení z vícerých jevů na Ukrajině – a případ Julije Tymošenkové je jen jedním z nich,“ upozorňuje Peter Stano.

Petr Vavrouška, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme