Bral hráče do divadel, pak je trápil v horách. Slovenský trenér Vengloš slaví osmdesátiny

Své svěřence trápil ve vysoké nadmořské výšce, ale bral je také do divadla. Pamatujeme si ho ovšem hlavně jako jednoho z nejúspěšnějších československých fotbalových trenérů a slovenského trenéra století. Jozef Vengloš dnes slaví 80. narozeniny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jozef Vengloš | Foto: www.uefa.com

Další takový cestovatel se v československém fotbale najde jen stěží a začalo to už na úplném začátku Venglošovy trenérské cesty. Kapitán Slovanu Bratislava ukončil kvůli žloutence hráčskou kariéru a vydal se do Austrálie.

„Dal jsem si jedinou podmínku. Že když budu moct a budu na to mít, musím učit na gymnáziu zdravovědu a tělesnou výchovu. Tři měsíce jsem se učil anglicky tři čtyři hodiny při fotbale a práci. Po třech měsících mi to splnili,“ vzpomíná dnes 80letý Jozef Vengloš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kulaté narozeniny Jozefa Vengloše připomněl reportér ČRo Jan Suchan

Z klubů zanedlouho povýšil na trenéra národního týmu, kterého dělal i v Malajsii, Ománu, byl prvním koučem samostatné slovenské reprezentace, tu federální dovedl na poslední společné mistrovství světa 1990 i k bronzu z evropského šampionátu 1980.

Ten největší úspěch ale zažil ještě jako asistent o čtyři roky dříve, šlo o slavné bělehradské zlato. „S panem trenérem Ježkem jsme vytvořili velmi upřímný, přátelský a profesionální tandem. Měli jsme podobnou přípravu jako ve Slovanu Bratislava,“ přibližuje.

„Na přípravu jsme jezdili do Vysokých Tater,“ prozrazuje svůj slavný recept. K němu přidával i nezvyklé způsoby přípravy. „S mužstvy, se Slovanem i s reprezentacemi, jsem chodil vždy na divadelní představení. Odreagovali jsme se v krásném prostředí.“

Spíše kvůli své erudici a schopnostem než díky své divadelní zálibě se dostal „Dr. Jo" také do slavných zahraničních klubů. V Aston Ville byl vůbec prvním nebritským trenérem v nejvyšší soutěži, dále vedl Celtic, Sporting Lisabon nebo Fenerbahce Istanbul.

Po skončení kariéry například předsedal Unii evropských trenérů, také se podílel na výchově svých následovníků a předloni dostal nejvyšší vyznamenání Mezinárodní fotbalové federace Řád za zásluhy. Dnes Jozef Vengloš slaví 80. narozeniny.

We care about football - UEFA.org

Jan Suchan, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme