Brexit může uškodit mladým fotbalistům, bojí se agent. Hrozí konec přínosných stáží

Odchod Velké Británie z Evropské unie může znamenat také problémy pro světový fotbal. Cizinci mohou mít především v ceněných anglických ligách problémy se získáním pracovního povolení a brexit se může negativně dopadnout také na mladé talenty, kteří za Lamanšký průliv jezdí sbírat zkušenosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Stoper reprezentační jednadvacítky Tomáš Kalas | Foto: Pavel Jiřík ml.

„Nevíme, jak to dopadne a jaká pravidla budou. Historicky do Anglie odcházeli mladí hráči. Třeba Tomáš Kalas nebo Marek Štěch, kteří absolvovali určitou školu ve velkých klubech. Kdyby se pravidla nastavila jinak, pro tyhle hráče by to znamenalo stop a byli bychom ochuzeni o jednu destinaci,“ přemýšlí o důsledcích brexitu hráčský agent Viktor Kolář.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dopadem brexitu na mladé fotbalisty se zabýval reportér ČRo Jaroslav Plašil

Britové si ve včerejším referendu v rozporu s posledními průzkumy vybrali, že chtějí opustit Evrospkou unii. Odstartovali tak proces, který by měl trvat dva roky a skončit vystoupením.

Podle Českým rozhlasem oslovených manažerů a agentů se změny příliš nedotknou hráčů, co už na ostrovech smlouvu mají, neměly by mít vliv ani na případné příchody top fotbalistů a pravidelných reprezentantů. Na takzvaný brexit by ale v budoucnu mohli doplatit talentovaní školáci či dorostenci.

„Padly by i stáže mladých hráčů, které jsou důležité pro jejich další motivaci, nabuzení a následování vzorů. Angličani by přestali možná i skautovat,“ dodává agent Kolář.

Pravidla pro přestupy fotbalistů mezi Británií a zbytkem Evropské unie ale nejsou nastavena. V platnost vstoupí nejspíš až ve chvíli, kdy Spojené království nebude součástí evropského společenství.

Anglický fotbal po brexitu: Hráči z EU mohou potřebovat povolení

Číst článek

„Je to hodně čerstvé a nešel jsem do detailů. Myslím, že pro reprezentanty ČR by to neměl být zásadní problém. Podmínky pro přestup do Anglie byly i v minulosti. Pro běžné hráče to možná bude horší,“ říká hráčský agent David Nehoda.

Za britské profesionální kluby nastupuje několik českých fotbalistů. Jako poslední přišel do týmu Brighton & Hove Albion Jiří Skalák. Dostal se do základní sestavy, pak žil nakonec marným bojem o postup do Premier League a potom zase evropským šampionátem.

„Nad tímhle jsem vůbec nepřemýšlel, byly důležitější věci. Četl jsem jen nějaké články na internetu, nebavili jsme se o tom. Pak se zeptám manažera,“ přiznává.

Jaroslav Plašil, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme