Britská studie zjistila, jestli rozhodčí nadržují Manchesteru united

Dlouholetý trenér fotbalistů Manchesteru United sir Alex Ferguson má pověst všemocného muže. Fanoušci jiných klubů dokonce vypěstovali mýtus, že rozhodčí posouvají konec zápasu podle toho, jak se Manchesteru daří. Ve fotbalovém slangu se tomu říká „Fergie Time“, Fergusonův čas. Teď je na stole studie, která měla tuhle pověru potvrdit nebo vyvrátit.

Alex Ferguson sedí na lavičce United už více než 25 let

Alex Ferguson sedí na lavičce United už více než 25 let | Zdroj: Reuters

Statistici ze společnosti Opta Sports analyzovali údaje z posledních třech sezón a porovnali týmy Premier League. Zjistili, že když Manchester United prohrával, bylo nastavení v průměru dlouhé 4 minuty a 37 vteřin. Když naopak United vedli, přidal rozhodčí jen 3 minuty a 18 vteřin. Když tyhle údaje dáme vedle sebe, tak nám vyjde 79 vteřin a to je právě ten proslulý „Fergie time,“ který tedy opravdu existuje.

Pojem vznikl v sezóně 92/93, Manchester United potřeboval tehdy k zisku prvního titulu po 26 letech porazit Sheffield Wednesday. Po 90 minutách to bylo 1:1, jenže rozhodčí nastavil neobvyklých 7 minut, během nichž Steve Bruce rozhodl.

00:00 / 00:00

V Odpoledním Radiožurnálu téma vysvětlil Jiří Hošek

Když BBC konfrontovala slavného anglického sudího nedávné minulosti Grahama Polla, tak on existenci „Fergie Timu“ vždycky popíral s tím, že jde projev žárlivosti na úspěchy United. Pak ale připustil, že sebesilnější rozhodčí cítí tlak plných ochozů na stadionech velkých klubů, nejen Manchesteru, ale taky Arsenalu nebo Chelsea.

Světová fotbalová federace FIFA nemá pravidla o nastaveném čase, to je skutečně věcí rozhodčího, i když se zpravidla nastavuje 30 vteřin za oslavy po každém vstřeleném gólu, zhruba 30 vteřin za jedno střídání + blíže neupřesněná doba za ošetřování.

Gabriella Lebrechtová z firmy Decision Technology zjistila, že když silný domácí tým Premier League vede, tak se nastavení zkracuje v průměru o 46 vteřin. Když slavný celek hraje na hřišti soupeř, efekt už zdaleka takový není, resp. není skoro žádný.

Ale „Fergusonův čas“ neplatí jen pro United, ale i pro ostatní silné kluby, i když to není oněch 79 vteřin. Liverpool je v posledních třech sezónách na plus 56 vteřinách, Arsenal na plus 18, jen s Chelsea, zdá se, rozhodčí moc nesympatizovali, protože je na mínus 31 vteřinách.

Celý mýtus ale trochu podkopává statistika, kolik dokázali United vstřelit branek. Manchester United dal v nastavení od počátku Premier League 77 gólů, což je necelých 5 procent jím vstřelených branek. Všechny ostatní špičkové týmy jsou na tom ovšem lépe, takže v tomto směru mýtus výhodu Fergusonova času pro United padá.

Jiří Hošek, Martin Charvát Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít