Budoucnost fotbalové reprezentace? Čech chce pokračovat, další zkušení váhají

S neúčastí na mistrovství světa v Brazílii jsou hráči i funkcionáři české fotbalové reprezentace víceméně smíření už před posledními duely na Maltě a v Bulharsku. Teď jde o to kvalifikaci dohrát a zjistit, kudy se vlastně národní tým vydá ve snaze znovu získat respekt a dobré výsledky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TK Chelsea FC, Petr Čech | Foto: Filip Jandourek

Osou nejzkušenějších reprezentantů je trojice Petr Čech, Tomáš Rosický a Tomáš Hübschman. Právě poslední dva jmenovaní Tomášové jako jediní naznačili, že své další působení v národním týmu zváží. Rosický jednoznačně, Hübschman trochu kostrbatěji, ale přece.

„Přemýšlet by nad tím měl asi každý. Bylo by hloupé, kdyby nad tím nepřemýšlel a udělal nějaké rozhodnutí. Teď mám před sebou dva zápasy, uvidíme, co bude dál,“ říká záložník ukrajinského Šachtaru Doněck.

Rosického absence může být okamžitou nutností, ale i definitivním koncem

Číst článek

Oproti tomu člen stejné fotbalové generace reprezentačních třicátníků Petr Čech má naopak jasno v tom, že bude-li zájem, dá i pro kvalifikaci na Euro 2016 ve Francii své služby k dispozici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Účinkování Petra Čecha v národním týmu nekončí, reprezentační budoucnost Rosického s Hübschmanem je nejistá

„S nároďákem nekončím. V případě, že mě nový trenér přestane povolávat, tak samozřejmě jezdit nebudu, ale sám se zatím národního dresu nevzdávám,“ říká brankář Chelsea a sám se při tom trochu pousměje nad zmíněnou možností, že by ho v brance národního týmu nový trenér nechtěl.

Koho by naopak on jakožto jeden z hráčů s největším slovem a autoritou v mužstvu chtěl za nového reprezentačního kouče, to Petr Čech formuluje jenom v obecné rovině. V jistém smyslu by to neměl být druhý Michal Bílek.

Větší podpora trenéra

„Důležité je, aby to byl trenér, který bude úspěšný a bude mít podporu veřejnosti. To určitě nebyl případ trenéra Bílka. Ideální by byl tedy někdo s podporou, aby měl alespoň na začátku čas ukázat, jakým stylem chce pracovat. Nejlepší je hrát zápas, na kterém je divák od začátku poztivně naleděný, než aby přišel a čekal na první příležitost, kdy bude moci křičet Bílek ven,“ ohlíží se Čech za tím, co bylo v minulosti v atmosféře kolem národního týmu špatně.

Závěr kvalifikace znamená pro české fotbalisty hlavně překlenovací období

Číst článek

On sám ani nikdo další ze zkušenějších hráčů ale prý vedení asociace s výběrem nového trenéra radit ani nic podsouvat nebude. I když jeden scénář, jak by mohla budoucnost české reprezentace vypadat po zápasech na Maltě a v Bulharsku, po ruce přece jenom má.

„Pořád existuje varianta, že oba zápasy vyhrajeme a kombinací výsledků se stane to, že budeme hrát baráž. Potom by byl pan Pešice velice úspěšným trenérem a u národního týmu by třeba zůstal. Tahle varianta tady pořád je. Do té doby nemá cenu spekulovat, co se stane. Trenéři, o kterých se mluví, jsou v klubech pod smlouvou. A kluby jsou v půlce sezony, takže těžko si představovat, jak to všechno dopadne,“ dodává Petr Čech.

Jan Kaliba, David Nyč - NEPOUŽÍVAT Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme