Byla to dřina celého mančaftu, zůstává skromný Jiráček, který zařídil Čechům postup

Fotbalové reprezentaci se povedl husarský kousek. I se záporným skóre dokázali Češi vyhrát skupinu A mistrovství Evropy a zahrají si čtvrtfinále. Rozhodující duel s domácími Poláky zvládli i bez obvyklého kapitána a důležité postavy týmu Tomáše Rosického.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Utkání skupiny A mistrovství Evropy ve fotbale ČR - Polsko 16. června ve Vratislavi. Petr Jiráček. | Zdroj: ČTK

Kdo by to byl po porážce od slabé Litvy na začátku tohoto kvalifikačního cyklu řekl. Nebo ještě před necelým rokem po ostudné porážce 0:3 v přípravě v Norsku. Jenže od té doby se tvář národního týmu změnila k lepšímu a zásluhu na tom mají hlavně dva muži - Václav Pilař a Petr Jiráček.

Fotbal sice hraje jedenáct lidí, ale rozhodují góly a český tým je dokáže dávat právě díky této dvojici. Pilař a Jiráček rozhodli svými trefami poslední čtyři vítězné soutěžní zápasy české reprezentace a hlavně díky nim jsou Češi mezi nejlepšími osmi celky Evropy.

„Byla to dřina celého mančaftu, vůbec to nechci brát na sebe, skvěl hráli všichni. Jsem rád, že jsme se po tom nevydařeném zápase zvedli a takovýmhle způsobem jsme dokázali všem odpovědět,“ zní klišovitá, ale typicky skromná odpověď Petra Jiráčka s dodatkem Václava Pilaře:

Přehrát

00:00 / 00:00

Česká fotbalová reprezentace se opírá o bývalé plzeňské hráče Petra Jiráčka a Václava Pilaře

„Není důležité, kdo dává góly, ale že se daří týmu.“

Jenže statistiky jsou jasné, týmu se daří především jejich zásluhou. Pilař dal vítěznou branku v baráži proti Černé Hoře, Jiráčkovi se totéž povedlo v odvetě na Balkáně. Okysličující výhru s Řeckem zařídili oba rovným dílem a proti Polsku se trefil Jiráček. Je na svém prvním Euru, přesto dokázal chladnokrevně zakončit první dvě velké šance, ve kterých ocitl. A přitom se nedá říct, že by s ním emoce necloumaly.

„Musím se přiznat, že jsem byl před tím zápasem hodně nervózní, protože to byl asi nejdůležitější zápas v mé dosavadní kariéře.“

Ovšem s tímhle druhem nervozity umějí jak Jiráček, tak v důležitých okamžicích podobně klidný Pilař nakládat očividně dobře.

„Nervózní bývám trochu před zápasem, ale pak se soustředím už jen na svůj výkon a všechna nervozita jde stranou, protože hráč, který je z něčeho vyklepaný, asi nemá na hřišti co dělat. Snažím se věřit sobě i týmu, že to zvládneme.“

Rosický: Pochválil bych celý tým. Baroš: Díky patří i fanouškům

Číst článek

Spíš to ale funguje obráceně, než jak říká Václav Pilař. Tým spoléhá Pilaře s Jiráčkem a díky nim dokáže být české mužstvo soupeři nebezpečné i v případě, kdy nemůže nastoupit mozek české ofenzivy Tomáš Rosický, což byl i případ rozhodujícího duelu s Poláky o postup do čtvrtfinále Eura.

Pilař a Jiráček jsou zatím jedinými střelci českého mužstva na tomhle turnaji, oba se trefili dvakrát, a tak jsou svým způsobem i konkurenty v pomyslném boji o pozici nejlepšího kanonýra výpravy. Pokud si chcete tipnout, kdo se jím nakonec stane, tady je nápověda Petra Jiráčka.

„Já nikdy střelec nebyl, tyhle góly jsou navíc. Pilka jich dával vždycky víc, takže asi Pilka,“ věří svému bývalému plzeňskému a nastávajícímu bundesligovému spoluhráči Václavu Pilařovi Petr Jiráček. Jestliže se jeho předpověď splní, bude to znamenat, že Češi se minimálně jednou trefí také ve čtvrtečním varšavském čtvrtfinále.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme