Bývalí spoluhráči vzpomínají na Masopusta. Velký hráč i dobrý kamarád, shodli se Ondruš a Scherer

V tomto týdnu uplynul první rok od smrti nejlepšího českého fotbalisty 20. století. Stalo se 29. června, tedy v průběhu mistrovství Evropy ve Francii. Jedno takové zažil i sám Josef Masopust – nechyběl v československém týmu, který na vůbec prvním Euru v roce 1960 skončil třetí. A v zemi, kde se tento turnaj koná už potřetí v historii, se na Masopusta stále vzpomíná.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Josef Masopust dobře ví, jaké to je hrát fotbal v Brazílii

Josef Masopust dobře ví, jaké to je hrát fotbal v Brazílii | Foto: Václav Tvarůžka

„Má velmi dobré jméno. Kamarádil jsem s ním. Byl to opravdu velký hráč. Vyhrál Zlatý míč, který má stejnou hodnotu dodnes,“ říká o Masopustovi kapitán československých mistrů Evropy z Bělehradu 1976 Anton Ondruš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čas běží rychle, ale vzpomínky zůstávají, říká Adolf Scherer, který si spolupráci s Josefem Masopustem užíval

On sám skončil v anketě svého času šestý, což je historicky nejlepší slovenský výsledek. A tak umí posoudit, jak ceněný je individuální úspěch v zemi, odkud Zlatý míč pochází.

Ještě emotivněji ale na Masopusta vzpomíná jiný úspěšný Slovák natrvalo usazený ve Francii Adolf Scherer: „Když měl Masopust míč, už jsem věděl, kam mám jít. Balon pak přišel sám. Souhra byla na jedničku. Hráči jako Masopust, Pluskal, Novák mě vzali mezi sebe. Měli mě rádi, ani jeden mi neřekl nic zlého, i když jsem zahodil šanci.“

„Je to škoda, takový je život. Běží rychle, stárneme. A co nám zůstane? Vzpomínky, na které nemůžeme nikdy zapomenout,“ dojímá se nad minulostí 78letý nejlepší československý střelec ze stříbrného světového šampionátu v Chile 1962.

Spolu s Masopustem se kvalifikačními góly podílel také na třetím místě o dva roky dříve při Poháru evropských národů, který se vyvinul v dnešní Euro.

Z tehdejších čtyř nakynul až na 24 účastníků závěrečného turnaje. V sobotu od 21 hodin na něm budou hrát o postup do semifinále Němci proti Italům.

Jan Kaliba, Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme