Bývalý fotbalista Gascoigne zesměšnil svého bodyguarda tmavé pleti. Soud mu udělil pokutu

V Británii se další celebrita přesvědčila, že vtipkovat s rasistickým podtextem se nevyplácí. Soud rozhodl o pokutě pro někdejšího slavného fotbalistu Paula Gascoigna. Během zábavné show vyzval svého bodyguarda: Zasmějte se, prosím, protože jinak vás nevidím. Publikum se na účet bílých zubů černošského strážce skutečně zasmálo.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý anglický profesionální fotbalista Paul Gascoigne

Bývalý anglický profesionální fotbalista Paul Gascoigne | Zdroj: ČTK

Podle našeho zpravodaje v Británii Jiřího Hoška si soudce Graham Wilkinson nebral u servítky. Celý incident, kdy se Gascoigne snažil před tisícovým obecenstvem žertovat na účet svého devětačtyřicetiletého bodyguarda Errola Rowa, označil soudce jako nejnižší patro rasismu, s nímž musí britská společnost bojovat. Celá událost prý byla za hranou.

Pro Rowa byl prý Gascoigne navíc celoživotním hrdinou. Tedy alespoň byl doposud. Soudce prý řekl, že chápe, že Gascoigne se narodil a vyrůstal v jiné době, ale že teď máme 21. století a že se té době musí buď přizpůsobit, nebo držet držet ústa.

Gascoigne dlouhodobě popírá, že by byl rasistou. Událost považuje za neškodnou a nešťastnou anekdotu, ale co se týče samotného líčení, tak změnil dosavadní postoj a připustil vinu, ještě než se dostal ke slovu první svědek. Teď bude muset nakonec zaplatit pokutu 1000 liber stejnou částku také jako odškodné pro Rowa a ještě 500 liber za soudní náklady.

Tento případ je podle Hoška velmi dobrým příkladem toho, jak je britská společnost citlivá na projevy rasismu a jak je aktivní v boji proti nim.

„Často během návštěv České republiky slýchám různé rádoby vtipné historky o národnostních menšinách. Tady by něco takového bylo naprosto nemyslitelné na veřejnosti. Lidé by se mohli opravdu dostat při používání některých výrazů vyznačující osoby tmavé barvy do velkých problémů,“ vysvětlil Hošek.

Rozsudek prý ale nevyvolal úplně jednoznačné reakce. Hošek se prý setkal i s některými komentáři na sociálních sítích, kde mají lidé pocit, že hranice mezi tím, co je neškodné a co je rasismus, je hodně tenká a že v tomto případě už zašel soud příliš daleko.

Český rozhlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme