Bývalý reprezentační lékař Váchal o Rosickém: zranění achilovky se léčí obtížně

Bude českým fotbalistům ve čtvrtfinále mistrovství Evropy opět chybět klíčový záložník Tomáš Rosický? Start kapitána reprezentace je v duelu s Portugalskem stále nejistý. Rosického trápí zraněná achilovka a odjel ji léčit do Prahy k fyzioterapeutovi Pavlu Kolářovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Rosický na tréninku české fotbalové reprezentace v rámci fotbalového mistrovství Evropy 11. června v polské Vratislavi. | Foto: ČTK

Právě ten Radiožurnálu řekl, co přesně českému středopolařovi je a jak bude probíhat jeho následná léčba. „Včera jsme provedli sonografické vyšetření, které ukázalo, že v dolní části achilovy šlachy je mírný otok, který zřejmě vznikl během toho utkání, kdy musel Tomáš střídat. V současné době je jeho start ještě otevřený. Teď se podrobí další rehabilitační terapii,“ řekl Kolář.

Stav achilovky Tomáše Rosického rozebral s bývalým lékařem reprezentace Jiřím Váchalem, který dnes působí v centru léčby pohybového aparátu, reportér Ondřej Houska.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Ondřeje Housky s doktorem Jiřím Váchalem

Jak dlouho se podobný typ zranění u fotbalistů léčí?

Poranění achilovky se vždycky léčí poměrně obtížně, protože to je věc, která vzniká hlavně u sportovců. Jedním ze základních předpokladů pro úspěšnou léčbu je omezení sportovní zátěže na nějakou dobu. Vždy také záleží, jak přesně je ta achilova pata poškozena, jestli mírně tedy zhmožděním nebo kontuzí, tak je léčba kratší. Pokud dojde ke zhoršení, tak dochází ke vzniku chronického stadia, kdy to pak trvá déle.

Na základě obecných poznatků, lze procentuálně vyjádřit, jaká je naděje, že se Rosický do čtvrtečního večera uzdraví?

Nechtěl bych předjímat, protože jsem ho neviděl a mám zprávy jen z médií. Obecně se dá říci, že poranění achilovky, které netrvá delší dobu a nepřechází do chronického stadia, tak lze dobrou fyzioterapií dosáhnout stavu, kdy by se ta zátěž dala zvládnout.

Podle lékaře národního týmu Petra Krejčího nelze přímo v polské Vratislavi provézt léčbu, kterou Rosický potřebuje, a proto odjel na čas do Prahy. Můžete na základě vlastních zkušeností říci, jestli je to normální nebo to svědčí o nedostatečném zázemí v dějišti ME?

Myslím si, že určitě nesvědčí. Kvalita všech zúčastněných je určitě veliká, ale nejde jen o práci lidí, kteří se tam o ně starají. Jde i o kvalitu přístrojového zabezpečení, všech možných fyzikálních procedur a klid na léčbu. Ideální to je léčit se tam, kde je to vyzkoušené a mám s tím nejlepší zkušenosti.

Jakub Kanta, Ondřej Houska Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme