Čech: Proti Litvě musíme vyhrát

Čeští fotbalisté si dnes večer při tréninku vyzkoušejí, jak kvalitní trávník roste z litevské zeminy. V té mohou zítra dobrou péčí nechat rozpučet květ svých postupových šancí na EURO 2012. Nebo mohou do litevské země naopak veškeré naděje pohřbít. Rozhodovat se o tom ale bude zároveň v paralelně hraném zápase kvalifikační skupiny „I" mezi Španěly a Skoty v Alicante.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trénink fotbalové reprezentace. Petr Čech | Foto: Filip Jandourek

Čistě matematicky mají do listopadové baráže blíže Skotové, kteří drží druhou pozici ve skupině "I" o jeden bod před českými fotbalisty. Ti jsou ale v tomhle ohledu poměrně klidní a věří tomu, že mistři světa nepošramotí svou pověst porážkou se Skoty.

"Já doufám, že budou hrát naplno stejně jako proti nám. Spoléháme na to, že jsou to profíci a že to přece nemůžou vypustit doma se Skotskem. To by pro ně byla obrovská ostuda," říká stoper Tomáš Sivok.

Přehrát

00:00 / 00:00

Postupové vyhlídky českých fotbalistů v příspěvku Jana Kaliby

Ovšem Skotům by v Alicante hodně pomohl i nerozhodný výsledek. Ten by Čechy v Litvě nutil nespoléhat na remízu a vyhrát.

"Když zvítězíme, tak se o to starat příliš nemusíme, protože jestliže se Skotsku něco podaří uhrát, tak věřím, že to bude maximálně remíza. V téhle situaci stejně musíme vyhrát, abychom měli jistotu, že jsme udělali maximum proto, aby se štěstí naklonilo na naší stranu," přemýšlí Petr Čech.

Tomu ani příliš nevadí, že právě před posledním zápasem ve skupině se jeho tým poprvé dostal do situace, kdy se při snaze postoupit do baráže nemůže spoléhat jenom na své vlastní síly.

"Nemyslím si, že by to byla nějaká nevýhoda. Ta situace vzešla z pořadí ve skupině. Kdyby mi někdo na začátku kvalifikace řekl, že s největší pravděpodobností vítězství v posledním zápase znamená postup, tak bych to bral," usmívá se Čech.

Kdo bude komu tleskat?

Zkrátka situace není zlá a my jsme s realitou smíření. Zhruba tak vystupují čeští reprezentanti a svědčí o tom i odpověď brankářské jedničky na otázku, jestli bude chtít během zápasu s Litevci znát průběžný výsledek z paralelně hraného duelu Španělsko - Skotsko.

"Mně to je jedno. Já jsem byl v této situaci, když jsem hrál za Rennes. V posledním zápase jsme museli porazit Montpellier, abychom se zachránili, v případě remízy bychom museli čekat na výsledek Sedanu. A nikoho to nezajímalo, nechtěli jsme čekat na zázrak. Když vyhrajeme a Skoti taky, tak jim budeme muset zatleskat a bude to," říká Petr Čech.

Jestli budou Češi tleskat Skotům a mávat vidině účasti na mistrovství Evropy, nebo to bude naopak, o tom se rozhodne zítra těsně před půlnocí a s Radiožurnálem můžete být u toho. Celý zápas odvysíláme přímým přenosem.

Jan Kaliba, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme