Čekal jsem větší nervozitu, usmíval se po utkání se Schalke Darida

V plzeňském dresu byl hlavní hvězdou utkání Evropské ligy proti německému Schalke 04. Mohl jí být ale ještě výraznější. To kdyby se svými spoluhráči udržel vedení 1:0 nebo ke svému gólu přidal ten druhý. Ani jedna z těchto možností včera večer v plzeňských Štruncových sadech ale nenastala, a tak byste stopy euforie hledali ve tváři jednadvacetiletého Vladimíra Daridy marně.

Vladimír Darida (druhý zprava) střílí gól do sítě Schalke 04

Vladimír Darida (druhý zprava) střílí gól do sítě Schalke 04 | Zdroj: ČTK

„Když jsem viděl ten míč, jak tam letí, říkal jsem si, ať se začne třepat v síti. Pak přišla obrovská euforie a radost,“ popisuje Darida i emoce z 22. minuty, kdy jeho tečována střela skončila za zády gólmana Unnerstalla, téměř bez emocí.

Jednalo se přitom teprve o jeho druhý soutěžní gól za Plzeň, navíc první v evropských pohárech. Plzeňský odchovanec působil po takzvaném evropském křestu ohněm vyrovnaně, a to nakonec i při otázce na jeho velkou šanci z druhého poločasu, která mohla navést tým k vítězství.

„Zatím jsem to neviděl ze záznamu, ale řekl bych tak pět nebo deset centimetrů,“ odhaduje Darida, kolik chybělo jeho střele ze 72. minuty k tomu, aby skončila podruhé v bráně německého soupeře.

00:00 / 00:00

V českém fotbalovém prostředí se rodí nová hvězda - Vladimír Darida vstřelil v utkání EL Plzně se Schalke gól a ke druhému mu chybělo pár centimetrů

Jednalo se o moment pouhé tři minuty předtím, než Huntellar srovnal na konečných 1:1. Přesto si po zápase vysloužil Darida místo výtek od spoluhráčů slova uznání, a to i za to, jak se vyrovnal s tlakem na svoji osobu.

V týmu má totiž Darida nahradit na pozici defenzivního záložníka reprezentanta Petra Jiráčka, který odešel v zimě z Plzně právě do Bundesligy.

„Čekal jsem, že budu před zápasem třeba víc nervózní, ale byl jsem docela v pohodě. Vždycky se snažím hrát na sto procent a ukázat svůj nejlepší výkon,“ nepřipouští si Darida, který ještě loni hostoval v Sokolově, za který nastřílel 5 gólů, žádný tlak. Vysoké ambice přitom tomuto talentovanému hráči rozhodně nechybí.

„Moje ambice? Určitě dostat se do zahraničí do nějakého velkého klubu, ale všechno musí jít postupnou cestou – ne hned vystřelit během půl roku někam pryč.“

Srovnání s Jiráčkem

K oné ‚postupné cestě‘ bude moci Darida nastoupit už v odvetě duelu proti Schalke 04. V Gellsenkirchenu totiž nebude moci ve středu zálohy hrát jeho ‚plzeňský učitel‘ Pavel Horváth a o to větší váha odpovědnosti bude ležet na mladém reprezentantovi do 21 let.

Pokud se s ní Darida vypořádá s grácií jako v úvodním duelu proti Schalke, pak jsou na místě jeho srovnání, a to třeba i s reprezentační kariérou dnes již hráče Wolfsburgu Petra Jiráčka.

Tereza Jelínková, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít