Celtic slaví 50 let od triumfu v Poháru mistrů, výhru v semifinále si fanoušci připomněli na Julisce

Je to přesně půl století od jednoho z nejslavnějších zápasů v dějinách českého klubového fotbalu. Dukla Praha ovšem první semifinále Poháru mistrů v Glasgowě prohrála, se Celticem nakonec vypadla a ten se pak stal prvním britským vítězem dnešní Ligy mistrů. Jeho fanoušci na to vzpomínali i na Julisce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

klubovna dukla.jpg | Foto: Celtic Graves

V malém obchůdku pod pražskou Juliskou je nezvykle živo. Dresy a jiné upomínkové předměty se symbolikou Dukly Praha tu nakupuje skupinka Skotů. Právě tehdejšího československého šampiona totiž Celtic Glasgow vyřadil v semifinále své vítězné jízdy Pohárem mistrů. Tihle fanoušci sice tehdy ještě nebyli na světě, ale o to nadšenější měli zájem o pražské reálie.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu fanoušků Celticu na Dukle sledoval reportér ČRo Jan Kaliba

„Těžko uvěřit, že se tak velký zápas jako semifinále Poháru mistrů hrál na takovém místě, jako je Juliska. Ale taková byla doba. Nemyslete si, ani v Lisabonu, kde jsme pak ve finále porazili Ajax, neměli tehdy žádný zázračný stadion. Jedna tribuna byla provizorní, kolem rostly stromy, vypadalo to tam trochu jako ve veřejném parku,“ vysvětluje Brendan Sweeney.

„My jsme šťastní, že jsme sem do Prahy přijeli a můžeme si udělat dobrou představu o tom, kde se hrál jeden z nejslavnějších zápasů našeho klubu. Protože třeba náš domácí Celtic Park vypadá dnes úplně jinak,“ říká fanoušek Celticu.

Dukla v Glasgowě nastoupila přesně před půl stoletím, 12. dubna 1967. Prohrála 1:3 a v domácí odvetě semifinále už ztrátu nedohnala, a tak Pohár mistrů chybí mezi trofejemi, které si hosté ze Skotska prohlížejí v klubovně na Julisce.

Fanoušky Celticu tu pivem hostil a síň slávy Dukly Praha představil sám současný majitel klubu Bohumil Paukner. V tu chvíli byl právě velmi rád, že v roce 2013 Dukla odkoupila zpátky z Příbrami zpět klubové trofeje.

Začíná výkladem o Americkém poháru, který Dukla v 60. letech vyhrála čtyřikrát, a právě tohle je ta chvíle, kdy je velmi rád, že jeho rodina v roce 2013 odkoupila z Příbrami zpátky klubové trofeje.

„Je to historie a přítomnost ani budoucnost už nikdy nemusí být tak slavné. Máme tu krásný pohár La Línea, který přebíral Ivo Novák a musel povolat spoluhráče, protože sám by ho neunesl. Je tu i kopie Amerického poháru, který Dukla vyhrála čtyřikrát a zpopularizoval ho Ota Pavel,“ říká majitel Dukly.

Váží si i všech dalších trofejí, i když ví, že některé už má pražský klub pouze na fotografiích, protože zmizely. Pohár mistrů, ten zmizel Dukle přímo na hřišti - právě před 50 lety.

Jan Kaliba, VM Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme