Cena fotbalových hvězd po mistrovství světa raketově stoupla

Fotbalové hvězdy se na mistrovství světa neradovaly jen ze sportovních úspěchů. Potěšit je musí také někdy až raketový nárůst jejich vlastní ceny. Peníze jsou se sportem spojené stále více a tak lze hodnotu každého hráče vyjádřit konkrétní částkou. Leckdy jde o sumy, v přepočtu na koruny, až miliardové.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nizozemští fotbalisté oslavují postup do finále MS

Nizozemští fotbalisté oslavují postup do finále MS | Zdroj: ČTK

Fotbalista svoje umění rozhodně nezpeněží jen při přestupu do většího klubu. Čtvrtfinále šampionátu mezi Brazílií a Nizozemím rozhodl nizozemský záložník Wesley Sneider. A hned druhý den jeho portrét jistá sportovní firma pověsila na obří billboard nad pražskou magistrálu. Hned vedle stejně obrovské podobizny finalisty Wimbledonu Tomáše Berdycha. Úspěch prostě táhne. A leckdy přitom zdaleka nejde jen o úspěch přímo na hřišti.

David Beckham nikdy nebyl nejlepším fotbalistou světa, ani Evropy a možná ani ne Anglie, ale přesto dokázal své schopnosti reklamy uplatnit mnohem lépe, než lepší fotbalisté,“ říká šéfredaktor fotbalového magazínu Hattrick Pavel Procházka a dává trefný příklad z jiného sportovního odvětví:

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž fotbal-marketing.mp3

„V tenise je to úplně nejmarkantnější. Tam nemusíte nic vyhrát, stačí pěkně vypadat a trochu ten tenis hrát a být třeba ženského pohlaví a už se to dá reklamě zhodnotit velmi dobře.“

Ale zpátky k fotbalu. Wesley Sneider podle Pavla Procházky svou cenu díky šampionátu zhruba zdvojnásobil: na nějakých 50 miliónů eur, což je více než 1 miliarda a 200 milionů korun. Ještě dražší hráče samozřejmě najdeme mezi španělskými mistry světa.

Neprodejní hráči

„U těch nejlepších hráčů se může stát, že budou neprodejní. Už nyní mají takovou cenu, že to Barceloně, která dala základ španělskému týmu, dělá potíže a už teď v červnu neměla na výplaty,“ říká Procházka.

Celá Evropa má po hospodářské krizi problémy s dluhy a týká se to i velkých fotbalových klubů. Třeba ty britské postihlo citelné oslabení kurzu libry.

„U těchto klubů si myslím, že určité problémy nastanou. Má je ostatně Liverpool, Manchester United – jeden z nejúspěšnějších klubů v historii. U zemí jako je Anglie a Německo, tam si myslím, že si ty kluby s tou ekonomickou krizí lámou hlavu více. Co se týče klubů španělských a italských, tam ten fotbal je takový mocný fenomén, že vždycky ty peníze se najdou, byť je ekonomická krize veliká,“ dodává Procházka.

Fotbal je nejpopulárnějším sportem na planetě a alespoň některé kluby budou utrácet, ať je krize nebo ne. I po mistrovství světa se tak asi dočkáme přestupů, při kterých budou létat stovky miliónů nebo dokonce miliardy korun.

Ondřej Houska, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme