Černohorští fanoušci chtějí dopomoct fotbalistům k zázraku

Černá Hora je posledním zeměpisným drobkem, který odpadl od Srbska, a prozatím tak završil dělení bývalé Jugoslávie. Samozřejmě pomineme-li Kosovo, které ale zatím OSN neuznala za samostatný stát. Od vyhlášení černohorské nezávislosti uplynulo teprve pět let, a tak jsou Černohorci velmi rádi, kdykoli se jejich mladá země proslaví za hranicemi.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fasáda kotlíku, ve kterém chtějí Černohorci upéct české fotbalisty - stadion v Podgorici

Fasáda kotlíku, ve kterém chtějí Černohorci upéct české fotbalisty - stadion v Podgorici | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Často se to děje díky sportu a právě v těchto dnech díky fotbalistům, kteří hrají o historický postup na EURO 2012 proti české reprezentaci.

„Ať žije Černá Hora,“ křičeli lidé v historickém hlavním městě Cetinji před pěti lety na oslavu nezávislosti a hrály se národní melodie. Střílelo se do vzduchu, upekl a snědl se vůl údajně srbského původu a Černohorci byli hrdí a spokojení. V referendu ale prosadili odtržení od Srbska pouze o půl procenta, což v absolutních číslech znamenalo 2300 hlasů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Černohorští fanoušci chtějí atmosférou dovést mužstvo k zázraku

V kampani za nezávislost se kšeftovalo s občanskými průkazy, Srbové a Černohorci si těsně před hlasováním dělali naschvály v mezinárodní dopravě, zkrátka bojovalo se všemi způsoby o každý hlas. A bojovaly i populární osobnosti jako třeba světoznámý fotbalista a současný prezident černohorského svazu Dejan Savičević, který se stal jednou z hlavních tváří kampaně.

„Těší mě, že se Černá Hora stala nezávislou zemí. Myslím, že po rozpadu Jugoslávie už nebylo potřeba tvořit se Srby společný stát,“ říká pro Radiožurnál někdejší hráč CZ Bělehrad nebo AC Milán a dvojnásobný vítěz Ligy mistrů i jejího předchůdce Poháru mistrů evropských zemí. Samostatná Černá Hora jakožto nový a malý stát se ale samozřejmě potýká s řadou problémů - a platí to i pro fotbal.

„Největší problém je infrastruktura. Tu máme opravdu špatnou. A taky se musíme hodně věnovat mládežnickým kategoriím,“ shrnuje největší trable černohorské kopané Dejan Savičević.

Pochopitelně se ale stejně jako další pyšní Černohorci raději chlubí tím, v čem tento balkánský lid vyniká.

„My jsme velmi talentovaný národ co se sportu týče. Jdou nám hlavně kolektivní sporty. Jsme dobří nejen ve fotbalu, ale i v basketbalu, vodním pólu nebo volejbalu. Dosahujeme v těchto sportech skvělých úspěchů, když si uvědomíte, že je nás je jenom 650 000,“ libuje si Dejan Savičević.

Obrovský zájem o lístky

Vzhledem k tomu, že o vstupenky na barážovou odvetu proti českým fotbalistům mělo zájem šedesát tisíc lidí, chtěla se na stadion Pod Goricom dostat desetina národa. To je jako kdyby o lístky na páteční utkání na Letné zažádal celý milión Čechů. Můžeme si tedy být jisti, že ani za průběžného stavu 0:2 se tenhle národ postupu na EURO ještě nevzdává.

„Emoce a nadšení z toho, že jsou teď samostatní a daří se jim, to bude významný faktor,“ vypočítává brankář Petr Čech, na co všechno se musí česká reprezentace před dnešní odvetou připravit.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme