Česká fotbalová asociace bude mít nové moderní sídlo na Strahově

Už je to pět let, co fotbalový svaz prodal své historické sídlo, pětipatrový dům v Kozí ulici. Teď bude mít po rocích dohadování a plánování nové, a spíše rozlehlé než vysoké. Vyroste na pražském Strahově, sloužit má také mladým reprezentantům. A stavět se začne už brzy, říká předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový předseda FAČR Miroslav Pelta | Zdroj: ČTK

„Podařilo se nám dotáhnout proces s Prahou 6, kde máme souhlas s výstavbou. Když se nám podaří zahájit výstavbu v letošním roce, tak si myslím, že rok je to dostatečně dlouhá doba na realizaci,“ říká první muž fotbalu u nás Miroslav Pelta, stavbu svazového sídla si dal po svém nástupu do předsednického křesla za jednu ze svých priorit, a zdá se, že se jí ještě v aktuálním volebním období skutečně dočká.

Nahrává mu i to, že už se na vybudování strahovského centra myslelo dříve, a tak teď jen "oprašuje" staré plány.

„Přesně tak. Plány mají několikaletou platnost, takže to bude víceúčelové hřiště, kabiny a nějaká rehabilitace. Vedle bude sídlo svazu. Kopírujeme v podstatě model sídel UEFA a FIFA. Samozřejmě budeme chtít, aby mládežnické reprezentace mohly zázemí využívat na sto procent,“ popisuje Pelta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Pelta o výstavbě nového sídla FAČR

Podle informací Radiožurnálu zajímal Miroslava Peltu také jiný projekt, a sice stadion v Edenu, který měl sloužit jako národní. Předseda asociace ale tvrdí, že je vybudování strahovského centra jeho jedinou aktivitou tohoto typu.

„Za mě žádné takovéto úvahy nebyly. Před tím, než jsem nastoupil, byly úvahy o tom, udělat centrum v Lipencích, ale Valná hromada to neschválila,“ naráží Miroslav Pelta na nakonec neuskutečněnou stavbu v Lipencích, obci významně spojené s bývalým svazovým šéfem Ivanem Haškem, a také někdejším i současným místopředsedou Jindřichem Rajchlem. Budování strahovského sídla podobně kontroverzní podtext dopředu chybí, navíc nezatíží ani svazovou pokladnu.

„Získali jsme od UEFA grant z programů Hattrick 2 a Hattrick 3. Celková částka činí 5 a půl miliónů eur. Získali jsme také příspěvek od FIFA ve výši 800 tisíc dolarů. Tak jsme se rozhodli, že budeme investovat do nového zázemí. Myslím si, že si český fotbal zaslouží nové sídlo a rekonstruujeme i přístavbu a hřiště. Peníze, které jsme dostali, využijeme na 100 procent, my žádné investovat nebudeme, to by bylo v této době nehospodárné. Nechci přivolávat něco špatného, ale musíme pracovat i s variantou, že třeba někam nepoustoupíme, takže musíme mít finanční rezervu“ pracuje svazový šéf Miroslav Pelta i s možností, že by z obtížné kvalifikační skupiny národní tým nepostoupil na světový šampionát do Brazílie v roce 2014.

„Získali jsme na to zdroje od UEFA a FIFA, když vše půjde hladce, tak bychom měli dostat stavební povolení do konce roku,“ uzavírá povídání o plánech na stavbu nového sídla Fotbalové asociace České republiky Miroslav Pelta.

Jaroslav Plašil, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme