Česká fotbalová reprezentace se vymyká střeleckou potencí obránců

Kdo dovede svými góly český národní tým na mistrovství světa do Brazílie? Obvyklá jména, která jsme vídali v kolonce střelců v minulých měsících, to nebudou. Pilař, Rosický či Necid jsou zranění, Baroš v reprezentaci skončil. A tak to před sobotním startem kvalifikace v Dánsku vypadá, že netradiční úkol starat se o vstřelené góly dostanou obránci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zleva Tomáš Sivok, Vladimír Darida a Tomáš Rosický na tréninku české fotbalové reprezentace | Zdroj: ČTK

Do Dánska odcestuje v pátek dopoledne mužstvo, jehož členové dali v národním týmu dohromady 29 gólů. Z toho skoro polovina náleží trojici obránců Hubník, Sivok, Kadlec. A právě Michal Kadlec je s osmi brankami nejlepším střelcem současného výběru.

„Jsem na to hrdý, pousměji se tomu, je to určitě kuriózní.“ Ale zase na druhou stranu musíme přiznat, že kolegové v útoku nemají tolik startů, protože byl přeci jen Milan Baroš dlouhou dobu útočník číslo jedna a když hrajete na jednoho útočníka, tak je strašně těžké pro ostatní ty góly dát z těch málo startů, co měli,“ omlouvá své spoluhráče s útočnými úkoly Michal Kadlec.

Přehrát

00:00 / 00:00

S fotbalisty českého národního týmu mluvil před odletem do Dánska Jan Kaliba

Ten stejně jako po většinu Eura také v Dánsku nastoupí na pozici stopera. Jenže ani když budeme brát v potaz i počet startů za národní tým, tak nedojdeme k závěru příliš odlišnému. Obránce Leverkusenu Kadlec dává branku v průměru v každém pátém reprezentačním zápase.

Lepší je v tomhle ohledu jenom Petr Jiráček, s pouhými třemi góly třetí nejlepší střelec národního týmu. O tuhle pozici se dělí s dalším stoperem Tomášem Sivokem, který tuší, že od svých obránců tenhle tým zkrátka neočekává jenom to, že góly nebude dostávat. Ale i to, že nějaké vstřelí. A na to je samozřejmě největší šance při rohových a přímých kopech.

„Měla by to být jedna z těch silných stránek, co bychom měli mít a na které bychom se měli dobře připravit. Záleží i na štěstí a doufám, že nám to pomůže jako v té minulé kvalifikaci,“ říká Sivok, který cítí, že na něj dopadá čím dál větší díl odpovědnosti za výsledky národního týmu.

„Bude mi devětadvacet. Když tam kolem sebe vidím ty mladé kluky, tak je na mně samozřejmě zodpovědnost větší než na ostatních hráčích, ale že bych to nějak hrozně osobně prožíval, tak to ne. Ta zodpovědnost byla i minulý rok,“ připomíná obránce Besiktase Istanbul dvojzápas, který i díky jeho brance posunul českou reprezentaci na mistrovství Evropy.

Kadlec je produktivní i díky penaltám

Spolu s kolegou Kadlecem trochu schizofrenní úlohu obránců i střelců přijímají, ale zároveň by druhou část rádi přenechali jiným.

„Člověk se nad tím může pozastavit, ale my jsme od toho, abychom bránili, takže ty góly doufejme budou dávat jiní,“ dodává Michal Kadlec, u kterého je ale pravděpodobnost, že mu k jeho osmi trefám za národní tým přibudou další. Své střelecké konto totiž obohacuje i tím, že zahrává pokutové kopy.

Jan Kaliba, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme