Česká 'lvíčata' jedou na ME v roli favorita

Co se nestihlo, už se nedožene, mohla si říct česká fotbalová reprezentace do jednadvaceti let. Ta odpoledne absolvovala poslední trénink a zítra dopoledne odlétá na evropský šampionát do Dánska. Tým, který si v kvalifikaci, ve které ani jednou neprohrál, vydobyl patřičné renomé, zde bude patřit k hlavním favoritům turnaje. Více než jeho silní protihráči jej tak už nyní svazují jiní dva soupeři.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér reprezentace do 21 let Jabub Dovalil | Foto: www fotbal.cz

Většina hráčů si letošním vrcholem fotbalového roku o měsíc prodlouží už tak dost náročnou sezónu a tak není divu, že síly se ve fyzickém fondu třiadvaceti nominovaných hráčů hledají už nyní jen velmi těžce. Náročné závěrečné soustředění v jabloneckých Břízkách navíc v tomto smyslu českým lvíčatům také příliš nepřidalo.

„My jsme se střídavě věnovali regeneraci a kondici a nějakému nácviku útočných akcí. Takže si myslím, že hráči jsou teď už trošku unavení a tak ve čtvrtek a v pátek by to z nich mělo spadnout,“ počítá ve svém programu i s potřebným časem na regeneraci sil reprezentační trenér Jakub Dovalil.

Vhod přijde nejen například zraněními sužovanému Václavu Kadlecovi ale i dalším hráčům domácí Gambrinus ligy i druhé nejvyšší soutěže, kteří měli během přechodu k reprezentačním povinnostem opravdu jen minimum času na odpočinek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Únava a nervozita-hlavní soupeří lvíčat před ME

„Všichni jsme se cítili trošku unavení. Já jsem měl tři dny volna a kluci z Belgie měli třeba celý týden,“ popisuje rozdílné fyzické rozpoložení jednotlivých hráčů nyní už bundesligový Tomáš Pekhart.

Těmi kluky z Belgie konkrétně myslí trio z Andrelechtu Brusel Mareček, Lecjaks a Mazuch, které stihlo během týdenního volna i dovolenou u moře.

„Tam bylo každý den pětačtyřicet stupňů. První dva dny jsem ležel na slunku a šetřil jsem se,“ popisuje příjemnou dubajskou idylku, která předcházela reprezentačnímu srazu obránce Anderlechtu Ondřej Mazuch.

I na něj ale, stejně jako na zbytek týmu, s krátícím se časem před nedělním vstupem do turnaje postupně doléhá patřičná nervozita. Nervozita z velkého očekávání, na které čeští fotbaloví mladící zadělali v kvalifikační jízdě, ve které neprohráli a body ztratili pouze domácí remízou s Německem.

„Mě osobně to trošku straší, protože si myslím, že českému týmu nikdy neseděla role favorita. Na druhou stranu ti hráči spolu něco odehráli, byli jsme dlouho pohromadě a spíš se na ně snažíme působit tak, aby tu roli favorita odmítali,“ Nevidí rád trenér Dovalil své svěřenci v roli favoritů turnaje.

Jenže co jiného lze očekávat u týmu, který v kvalifikaci neprohrál a měl ve svém středu v podobě Pekharta i vůbec nejlepšího evropského střelce. Ani zmíněný výčet statistik ale úspěch českému týmu v Dánsku nepřinese.

Zvláště v této věkové kategorii totiž bývá pravidlem, že prohrát může každý s každým a v české základní skupině, která už nějaký ten pátek nese označení „skupina smrti", to pak platí dvojnásobně.

„Výhra leží na hřišti a hráči vědí, o co jde. Ta koncentrace začne až příjezdem do Dánska, kde to na hráče i na nás padne a už se budeme soustředit na ten program.“

Na český výběr to řečeno slovy trenéra Dovalila „padne" už ve čtvrtek, kdy dorazí do dánského Viborgu. Zde mladé pušky českého fotbalu sehrají všechna tři utkání své základní skupiny. To první už v neděli proti nevyzpytatelnému výběru Ukrajiny.

Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme