České fotbalové naděje rostou v Nizozemsku. S mládeží tam umí pracovat, říká talent Sadílek

Zázemí tam kdysi našel učitel národů Jan Ámos Komenský, teď tam hledají štěstí talentovaní čeští fotbalisté. Zdejší nejlepší dorostenci odcházejí do Nizozemska už v útlém věku, i když mají kolikrát jiné plány a cíle. Mezi ně paří i Michal Sandílek, čerstvý vítěz ankety talent roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Michal Sadílek při prebírání ceny | Zdroj: ČTK

„Mým snem je hrát za Chelsea a doufám, že tohle je pro mě odrazovým můstkem výš,“ přiznává Michal Sadílek, který se snaží své nadání ukazovat v nizozemském Eindhovenu.

Stejnou cestou se před časem vydal i nejlepší český starší dorostenec posledních let Václav Černý. A podobně to v minulosti udělala i celá řada mladých fotbalistů ze zahraničí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mým snem je hrát za Chelsea, říká vítěz fotbalové Ceny Vlastislava Marečka pro talent roku Michal Sadílek

„Máme tam jednoho Itala, pak tam máme několik dalších kluků, kteří tam přišli již ve věku kolem deseti let. Je tam Belgičan, Maďar a jeden hráč z Bosny a Hercegoviny. Když jsem měl možnost vyzkoušet si fotbalové stáže v zahraničí, tak jsem zjistil, že Nizozemsko je na tom dobře nejen po fotbalové stránce, ale i po fyzické stránce. Hodně se tam maká na tréninku i v zápase,“ říká mladý fotbalista.

Tomu se přitom na nizozemském přístupu přirozeně líbí i to, že se tamější kluby nebojí dávat příležitost mladíkům jako je i on sám.

„Na mládeži si tam hodně zakládají. Vytahují mladé kluky do áčka, kteří mají třeba sedmnáct či osmnáct roků, což je příklad i Vaška Černého. Hodně do toho investují. V PSV máme asi devět tréninkových hřišť,“ prozrazuje Michal Sadílek.

Messi, Neymar, nebo Ronaldo. Favoritem Zlatého míče je opět Argentinec

Číst článek

Nizozemské kluby jsou častou přestupní stanicí mladíků, kteří mají podobně jako Michal Sadílek velké sny a cíle. A platí to hlavně o těch ofenzivních a kreativních fotbalistech, vysvětluje Václav Černý starší, otec stejnojmenného vítěze ankety 'Hráč roku' neprofesionálního fotbalu v Česku a útočníka Ajaxu Amsterdam.

„Myslím si, že tam chodí zejména ofenzivní hráči, protože Holanďané vyznávají útočný fotbal, takže tyto hráče i vyhledávají. V Holandsku se mladým hráčům věnují. Mají dlouhodobé úspěchy se zařazováním těchto fotbalistů do kádrů svých klubů a jejich následným prodejem do věhlasnějších týmů. Navíc to není moc daleko a mentalita Nizozemců je podobná jako ta naše,“ dodává Václav Černý starší.

Jaroslav Plašil, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme