České kluby už nemusí živit prodej fotbalistů, říká Vrba

Pokud vás aspoň trochu baví či jinak zajímá pěkný fotbal, který předvádí český mistr z Plzně, možná už jste si položili otázku, jak dlouho ještě tenhle šikovný kolektiv vydrží pohromadě. Když český klub uspěje v Evropě, obvykle svůj tým zavčasu rozprodá. Ale v případě Viktorie, která si výhrou 1:0 v Minsku nad Borisovem výrazně řekla o přezimování v evropských pohárech, to dost možná bude právě naopak.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Vrba, trenér FC Viktoria Plzeň

Pavel Vrba, trenér FC Viktoria Plzeň | Zdroj: ČTK

Pavel Vrba má jeden velký sen. Trénovat mužstvo, které bude hrát pohledný fotbal a konkurovat zavedeným evropským značkám dlouhodobě. Proto si nepřeje žádný zběsilý rozprodej svého kádru a věří, že postup z Ligy mistrů do jarní fáze Evropské ligy jeho záměru napomůže.

"Pro prestiž klubu je důležité, aby hráči zvažovali, jestli před jarní částí soutěže odejít nebo ne. Bude se hrát v Plzni na novém stadionu, který bude vyprodaný, což bude ocenění fanoušků Plzně," plánuje Vrba.

Přehrát

00:00 / 00:00

S trenérem Plzně Pavlem Vrbou natáčel rozhovor Jan Kaliba

Musí ovšem doufat, že s přáním udržet mužstvo pohromadě a prodávat minimálně nebo vůbec se s vedením klubu nedostane do rozporu, ale naopak dojde ke konsenzu.

"I vedení klubu to bude mít těžké, protože nároky plzeňských fanoušků budou velké. Věřím, že jestli někdo odejde, tak to bude maximálně jeden, dva hráči, že víc to nebude. Na druhou stranu máme výhodu, že pokud postoupíme do Evropské ligy, tak budou mít čeští hráči zájem jít do Plzně, aby se třeba zviditelnili jako Pilař," pokračuje Vrba.

A když ho necháme tuhle ideu ještě dále rozvíjet, zjistíme, že ji zastává i v obecné rovině. Přestává totiž považovat prodej nejlepších hráčů za nutnou podmínku toho, aby klub přežil. To je v českém fotbale myšlenka vskutku revoluční.

Vrba: Snad nebudou hráči pospíchat do patnáctého týmu Turecka

"Myslím, že peníze jdou vydělat i jiným způsobem, snad jsme tu cestu ukázali. Pro kluby by to mělo být povzbuzení, věřím, že o to víc budou rozmýšlet, jestli není lepší mít sportovní úspěch než prodávat pravidelně dva až tři hráče každý rok, přicházet o kvalitu a jen lepit díry. Doufám, že ani hráči nebudou pospíchat ven, například do patnáctého, šestnáctého týmu turecké ligy. Snad budou trpělivější," věří trenér Západočechů.

K tomu, aby své žádané zboží přes zimu Plzeň udržela, paradoxně pomáhá i angažmá vybraných viktoriánů v národním týmu. To sice Jiráčka nebo Pilaře účinně propaguje, ale na druhou stranu před evropským šampionátem je také může zbavit zaječích úmyslů.

"Musí zvážit riziko, že v novém mužstvu nebudou hrát a možná ztratí místo v národním mužstvu. To je na nich, rozhodování budou mít velice těžké. Jak je znám, tak se všichni chtějí v reprezentaci udržet. Jsem rád, že i tím postupem do jarní části jsme jim zamotali hlavy a že budou přemýšlet, jestli nepočkat a neodejít až po mistrovství Evropy," našeptává svým nejžádanějším ovečkám Pavel Vrba.

Jan Kaliba, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme