Česko versus Řecko: fotbalisté mají na Euru nůž na krku

Zlato na světovém šampionátu hokejistů před dvěma roky nebo stříbro fotbalistů na Euru 1996. Právě tyto dva velké a nečekané úspěchy českého sportu spojuje hodně podobný příběh, ve kterém se národem pomalu zatracovaní břídilové postupně promění v ty největší hrdiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Rosický na tréninku české fotbalové reprezentace v rámci fotbalového mistrovství Evropy 11. června v polské Vratislavi. | Zdroj: ČTK

Ten příběh dobře znají také svěřenci kouče Michala Bílka a zároveň účastníci současného evropského šampionátu v Polsku a na Ukrajině, kteří teď před klíčovým zápasem s Řeckem doufají, že nezůstane jen u první, smutné části. Pokud by totiž dnes vpodvečer ve Vratislavi prohráli, skončí pro ně Euro už po základní skupině.

Stát nad hrobem či nad propastí, mít nůž na krku... Je celkem jedno, jak tuto situaci nazveme. V případě českých fotbalistů je totiž zajímavější, jakým způsobem zatím dokázali z této šlamastiky unikat. A nejen lékař národního týmu Petr Krejčí si dobře pamatuje, že svěřenci kouče Michala Bílka předváděli ty nejlepší výkony po tvrdé kritice veřejnosti.

„Těžkých chvílí tam bylo dost, ale v těch nejtěžších jsme dokázali zabrat,“ připomínal Milan Baroš důležité kvalifikační výhry, které se spolehlivě dostavily vždy, když bylo týmu nejhůře. Až se skoro zdá, že fotbalisté potřebují, aby jim teklo do kopaček.

Přehrát

00:00 / 00:00

České fotbalisty čeká v podvečer důležitý zápas s Řeckem, prohra by znamenala konec na EURO

„Možná je to tím. Všichni se pak ještě víc semkneme,“ myslí si záložník Jaroslav Plašil, který to se svými spoluhráči bude muset předvést i teď v situaci ještě o něco obtížnější.

Při vší úctě ke Skotsku a Litvě v kvalifikaci nebo Černé Hoře v baráži, Řekové jsou těžším soupeřem, hlavně svým stylem, který skoro připomíná důsledné osobní bránění známé spíše z basketbalu.

„Moc branek nedostávají, ale ani nedávají. Snaží se hrát hodně na obranu a na standardy,“ říká Tomáš Hübschman, dost možná nový muž základní sestavy oproti úvodnímu duelu s Ruskem, který by ale individuální zájem vyměnil za ten týmový, jen aby řeckému hrobníkovi utekl z lopaty. A je jedno jakým způsobem.

„Každé vítězství je dobré a v ten daný moment není rozhodující, jakým způsobem se k němu ten tým dostane. Hlavní jsou tři body, a ty budou tady rozhodovat,“ nehledí tentokrát na umělecký dojem záložník Tomáš Hübschman.

Český tým bude o prodloužení pobytu na šampionátu bojovat od 18 hodin, a s Radiožurnálem můžete být díky přímému přenosu celého zápasu u toho, ať už si vyberete rozhlasový přijímač nebo naše internetové stránky sport.radiozurnal.cz.

Jaroslav Plašil, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme