Český fotbal čeká bouřlivý podzim

Není zvykem, aby na Ligovém shromáždění klubů první a druhé nejvyšší fotbalové soutěže reprezentoval Spartu sám šéf Daniel Křetínský. Dnes tohle pravidlo porušil. I to signalizuje, jak podstatné je pro oddíl z Letné - ale i pro další - pondělní odvolání vlivného orgánu jménem komise rozhodčích. Ostatním členům výkonného výboru ho navrhl Tomáš Paclík, tedy majitel Plzně, která Spartě letos vyfoukla titul i miliony za Ligu mistrů. Z emotivního jednání v pražském Edenu neodcházel Křetínský vůbec spokojený.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Místopředseda Fotbalové asociace ČR Jindřich Rajchl | Foto: ČTK

Rokování šéfů a majitelů dvaatřiceti profesionálních klubů už je dávno u konce, ale protichůdné argumenty dvou znesvářených táborů stále znějí útrobami vršovického stadionu. Sezení se koná na popud místopředsedy fotbalové asociace za ligu a funkcionáře Sparty Dušana Svobody, kterému se pondělní rozhodnutí převahy jeho kolegů z výkonného výboru hrubě nelíbilo. A většina ligového shromáždění mu dala za pravdu, že s odvoláním Macelovy komise rozhodčích nesouhlasí.

„Situace je o to vážnější, že odvolání navrhl jeden ze zástupců ligových klubů, aniž by jakýmkoli způsobem informoval vrcholný orgán klubů první a druhé ligy. To je velmi vážná situace a my jsme ji dlouho a emotivně projednávali.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Český fotbal čeká opravdu velmi bouřlivý podzim

Šéf Sparty Daniel Křetínský tím naráží na to, že to byl člen výkonného výboru zvolený ligovými kluby Tomáš Paclík, kdo přišel s návrhem vyměnit komisi rozhodčích. Pikantní je, že Paclík je majitelem plzeňské Viktorie, která evidentně získává v českém fotbale vliv úměrný své síle na hřišti. A to se sparťanům samozřejmě nelíbí.

„Především jsem nespokojen s tou situací jako takovou, ligové shromáždění se vyjádřilo tak, že nesouhlasí s tímto postupem, nicméně nepodpořilo některé další kroky, které by tomu dávaly větší váhu. To rozhodnutí je z mého pohledu alibistické,“ říká Křetínský v reakci na další hlasování, kterým shromáždění nepodpořilo návrh vyzvat ligovými kluby zvolené členy výkonného výboru Tomáše Paclíka a Karla Poborského, aby rezignovali na své funkce, protože hlasovali pro odvolání komise rozhodčích, aniž by o tom ligové kluby informovali.

„Fotbal je showbyznys a při vší úctě to dělá první a druhá liga. Nikoho nezajímá názor manažerů nebo majitelů těch klubů? To asi není úplně v pořádku,“ přidává se ke Křetínskému poněkud žoviálnějším způsobem majitel Slavie Aleš Řebíček.

Co tedy celá akce jménem výměna komise rozhodčích znamená? Málokdo pochybuje, že tímhle krokem naplno a otevřeně pokračuje boj o moc v českém fotbale, který příští týden čeká hlasování o novém předsedovi. Takže se nabízí prostor pro různé protislužby a stokrát může místopředseda fotbalové asociace a kandidát na jejího nového šéfa Jindřich Rajchl opakovat svá slova, stejně jim osm dní před volbami těžko někdo uvěří.

„Určitě se nejedná o nějaký předvolební boj.“

Druhá strana sporu o komisi rozhodčích samozřejmě tvrdí přesný opak a je zřejmé, že velmi podobné tábory budou proti sobě stát i příští pátek na volební valné hromadě. Bez ohledu na její výsledek čeká český fotbal bouřlivý podzim.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme