Český fotbal připomíná rozvrzaný kolovrátek, změnit to mohou snad jen sponzoři

Český fotbal funguje na principu kolovrátku. Rozvrzaného kolovrátku, který zpravidla nejvíce kvílí na jaře. Podivná rozhodnutí sudích se s blížícím se rozuzlením sezóny rok co rok množí a nejvíce jsou vidět tam, kde jich paradoxně asi není nejvíce. Ale o to více emocí v Gambrinus lize, kde se točí nejvíce peněz, budí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní představení nového poháru pro mistra české fotbalové ligy | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

Dobrou zprávou je, že se o tom po zápase Českých Budějovic a Příbrami znovu mluví. Tou špatnou je, že se na tom těžko něco změní. Máme tu další důkaz o zvrhlé zálibě v sebetýrání, kterou projevují sponzoři stále ještě podporující český fotbal.

V Budějovicích rozhodl důležitý souboj v boji o záchranu v nejvyšší soutěži gól hostů z Příbrami z podivně nařízené penalty. Šéf jihočeského klubu Karel Poborský přijde nejprve v deníku Sport s tvrzením, že sudí Drábek řídil zápas tendenčně a že se jeho hráče snažil před výkopem někdo ze soupeřova tábora oslovit, aby utkání neodehráli naplno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další propukající aféře v českém fotbale se ve své poznámce věnuje Jan Kaliba

Dnes už před mikrofonem Českého rozhlasu svá tvrzení mírnil (více čtěte zde). Na jednu stranu pochopitelně, nemá důkaz, jenom dobře zná prostředí, které ovšem doteď i coby člen výkonného výboru spoluvytvářel. A když víte o českém fotbale to, co se nahlas neříká, snadno z vás při takové frustraci vyletí slova, která pronesl Poborský.

Jenže i on se podílel na tom, že disciplinární komise se podezřením z korupce zabývat nebude. A tím je celá věc v podstatě vyřízená, ledaže by Poborský zázračně pomohl policii k důkazům, což je představa hodně naivní.

Sudí si obhájí snad všechno

Žádné haló nebude ani z výkonu sudího Drábka, kterého Komise rozhodčích k citlivému duelu nominovala bezprostředně po odpykání trestu za chyby v zápase Plzně s Duklou. Předsedkyně Komise Dagmar Damková už dala najevo, že sudí Drábek si nařízení penalty obhájí, jak je ostatně zvykem.

Pravidla jsou ohebná, prostor pro jejich interpretaci ze strany rozhodčích je velký a pro český fotbal je to smrtící. V prostředí, které je plné postav s nedůvěryhodným morálním profilem v čele s předsedou Peltou, je pak těžké ve sporných verdiktech nevidět chyby a v chybách záměr.

Jenže tenhle kruh je tak začarovaný, že jediný, kdo má účinnou látku k promazání rozvrzaného kolovrátku českého fotbalu, jsou jeho sponzoři. Snad už jim konečně dojde trpělivost, utáhnou kohoutky a přijde apokalypsa a tím i naděje na nový začátek a lepší zítřky. Ale o tom více v některém z dílů rozhlasových pohádek o Hajajovi.

Jan Kaliba, Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme