Český fotbal v europarlamentu. Zaměstnanci chodili za Panenkou a viděli i Masopustův Zlatý míč

Francie ve středu přivítá české fotbalisty, kteří dopoledne odletí na mistrovství Evropy. Celý turnaj začne v pátek, a to zápasem domácího týmu s Rumunskem. Český fotbal má ale první úspěch v kapse už teď. Ve Štrasburku se tleskalo dvěma medailistům z dřívějších šampionátů – Josefu Masopustovi a Antonínu Panenkovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za Antonínem Panenkou přišla na vernisáž i česká europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová | Zdroj: ČTK

Do obří prosklené kruhovité budovy v Evropském parlamentu ve Štrasburku zavítal fotbal.

Květinový bar, který je jedním z méně formálních míst, byl obestavěný tably, z nichž fotografiemi a anglickými texty promlouval příběh fair play zosobňovaný postavou Josefa Masopusta.

Hlavní atrakcí byl nasvícený a bez jakékoli bariéry vystavený Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy, který Masopust získal v roce 1962. Při vernisáži všechno spojené se svým slavným předchůdcem ale zastínil jiný velikán československého fotbalu Antonín Panenka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pro Antonína Panenku byl europarlament nezvyklým prostředím kvůli jazykové bariéře, europoslankyně Michaela Šojdrová si ale reklamy Česka vážila. Ve Štrasburku s ní mluvil Jan Kaliba

„Je to pro mě nezvyklé prostředí. Narodili jsme se v době, kdy nebyly žádné možnosti učit se jazyky. Připadám si zvláštně, když sem přijdu mezi lidi, kde se domluví každý s každým a já se s nimi nedomluvím,“ neskrýval Panenka a pokračoval: „Je to akce, která pro fotbalisty není zrovna moc obvyklá, ale já si myslím, že to dopadlo dobře.“

Na podpisy se stála poměrně dlouhá fronta. Přicházeli si pro ně Češi i cizinci. „Kolegové ze Španělska, Irska, Maďarska, Slovinska, Německa,“ rozhlížela se kolem sebe europoslankyně za KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Právě na její popud pronikl český fotbal do Štrasburku, byť se za zdi Evropského parlamentu nemohl na výstavu přijít podívat každý.

„Byla tady i spousta zaměstnanců. Myslím, že to bylo i pro ně, nejen pro poslance. Když si budou lidi spojovat Českou republiku s dobrým fotbalistou a přátelským, otevřeným člověkem, bude to krásná vizitka pro naši zemi a nejlepší reklama, jakou můžeme mít,“ přemýšlela Šojdrová.

O další reklamu Česka se budou ve Francii od pondělí pokoušet i fotbaloví reprezentanti, kteří se ve středu začnou zabydlovat na své základně ve městě Tours u řeky Loiry.

Jan Kaliba, Radek Šamša Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme