Český rozhodčí bude na fotbalovém EURU po 16 letech

Česká fotbalová reprezentace postoupila na páté mistrovství Evropy v řadě a ve své samostatné historii na tomhle turnaji ještě nikdy nechyběla. Zato čeští rozhodčí mají bilanci mnohem horší. Pro ně byl naopak evropský šampionát 16 let tabu. Až příští rok v Polsku a na Ukrajině bude mít Václav Krondl svého pokračovatele.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slavnostní předávání fotbalových cen včetně Zlatého míče ČR se konalo 30. května v Praze. Ocenění Nejlepší rozhodčí - Křišťálová píšťalka získal Pavel Královec | Zdroj: ČTK

I kvůli tristní bilanci a bídné pozici českých rozhodčích v mezinárodním fotbale Pavel Královec vůbec nečekal, že by šéf komise sudích UEFA Pierluigi Collina zvedl telefon a vytočil jeho číslo. Ale stalo se to.

„Je to pro mě obrovské překvapení a samozřejmě velká čest, že se mistrovství Evropy můžu zúčastnit i jinak než jako divák.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Na fotbalovém EURU se po 16 letech objeví český rozhodčí - Pavel Královec

A radost majiteli Křišťálové píšťalky pro nejlepšího českého sudího poslední skončené sezóny prý nekazí ani to, že skutečnou píšťalku na EURU do pusy nevezme. A pokud se přímo při zápase nezraní někdo z jeho kolegů, tak coby čtvrtý rozhodčí ani praporek asistenta nebude potřebovat.

„Jsem v nominaci jako čtvrtý rozhodčí, takže budu vykonávat tu funkci, na kterou jsem určený. Nedej bože, aby se tam někomu něco stalo a já bych musel do utkání nastoupit na jiné pozici, než na jakou jsem byl určen,“ varuje se Královec paradoxně náhlého povýšení během turnaje.

Spokojuje se s tím, že jeho hlavním posláním bude umravňování rozčilených trenérů a obsluha tabulky s čísly střídajících hráčů. I tak bere účast na mistrovství Evropy jako vrchol kariéry a nebývalý zážitek. A ví, kam za něj poslat poděkování.

„Nemyslím si, že je to jen můj úspěch. V tomto směru hraje obrovskou roli to, že máme i předsedkyni Dášu Damkovou, v UEFA člena komise rozhodčích… to všechno hraje velkou roli. Jim patří obrovský dík,“ říká Pavel Královec, první český rozhodčí na evropském šampionátu od turnaje, který v roce 1996 pořádali Angličané.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme