Český sport má plán, jak bojovat proti ovlivňování výsledků

Na začátku bývá touha po snadném výdělku, někdy i příležitost, jak se dostat z obtížné životní situace. Na konci past, ze které většinou není možné uniknout. Řeč je o případech sportovců, kteří kývli na spolupráci s mafií a na objednávku začali ovlivňovat zápasy. Tyto případy se prý ještě v českém sportu neobjevují, přesto už je na stole plán, jak se celosvětovému problému bránit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České peníze

České peníze | Foto: Miroslav Zimmer

Podobných příběhů je ve světě spousta a jeden takový vypráví někdejší belgický mládežnický reprezentant, který se spolu s celým týmem nevědomky zapletl do spolupráce s asijskou mafií. Hráči nedostávali peníze, klub byl na tom ekonomicky mizerně. Objevil se případný investor z Číny, jenže tým byl na šesté příčce a jeho cena byla vysoká.

Trenér dostal instrukce a svým svěřencům dal doporučení, aby naschvál prohrávali, sestoupili, a tím snížili hodnotu klubu a umožnili zájemci zachránit tonoucí klub.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jaroslava Plašila o chystaném boji proti ovlivňování sportovních výsledků

Fotbalisté svého kouče poslechli, a prý je ani nenapadlo, že dělají něco špatného. Jenže tím se zároveň zavázali k dlouhodobé spolupráci, ze které nešlo utéct. A peníze nakonec stejně nedostávali - když na objednávku podlehli 1:5, prý to bylo stejně málo. Když to celé chtěli skončit, měli pistoli u hlavy s tím, že hra skončí, až si to bude přát strana, která si hráče zavázala.

I takto může vypadat pozadí ovlivňování výsledků, které je dnes zdaleka největším problémem sportu. A třeba podle šéfa České unie sportu Miroslava Jansty představuje mnohem větší zlo a nebezpečí než doping.

„Klasický doping je samozřejmě nebezpečný, ale tohle je mnohem horší, protože to zachází s psychikou člověka i jeho hodnotou. Vidím to jako sžíravý mor, který se může rozšířit, protože je svázaný penězi. Ničí to celou společnost.“

Spolupráce FAČR s ČUS

V Česku zatím není prokázané napojení sportovců na asijské mafie, které se na ovlivňování výsledků nejvíce podílejí. Předseda fotbalové asociace Miroslav Pelta si myslí, že jde u nás spíše o vlastní byznys užších skupin lidí a platí to prý i v případě sázkařské aféry, ve které už před časem policie několik hráčů obvinila.

„Podle informací, které mám, bych neřekl, že je to organizovaný zločin. Jedná se o individuální skupinky, které si z toho udělaly malou živnost. Směrem na východ ale hráči jsou tlačení organizovaným zločinem,“ říká Miroslav Pelta.

Právě fotbal je v Evropě manipulováním s výsledky nejvíce poškozený. Na druhou stranu to ale znamená, že má i největší zkušenosti, a také proto se teď spojily Fotbalová asociace České republiky a Česká unie sportu, aby připravily plán, jak celosvětovému problému čelit u nás.

Výsledkem je zatím koncept národního plánu boje proti ovlivňování výsledků sportovních utkání, který má zjednodušeně popsáno do budoucna vyvíjet větší tlak na kluby, aby si plnily své povinnosti vůči hráčům, zdokonalit stávající disciplinární řády a třeba také omezit nabídky sázkových kanceláří.

„Je možné vsadit na to, kdo bude kopat první roh, jestli to budou domácí, nebo hosté. Do budoucna je potřeba zapracovat na tom, aby se vsázelo pouze na výsledek, ne na tyhle vedlejší produkty,“ dodává Miroslav Pelta.

Jen pro příklad, čistý zisk z jednoho nenápadně ovlivněného zápasu leckdy přesáhne i hodnotu 30 milionu korun.

Jaroslav Plašil, David Nyč Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme