Čeští fotbalisté do 19 let mají z ME stříbro. Ve finále prohráli se Španělskem 2:3

Česká fotbalová reprezentace do 19 let titul mistrů Evropy nezískala. Ve finále šampionátu, který hostilo Rumunsko, prohráli čeští fotbalisté ve finále se Španělskem 2:3. Výběr trenéra Jaroslava Hřebíka přitom v utkání dvakrát vedl.

Jaroslav Hřebík

Jaroslav Hřebík | Foto: Miroslav Bureš

Španělé zvítězili na evropském šampionátu hráčů do 19 let popáté v historii. Česká fotbalová reprezentace naopak potvrdila, že finále velkých turnajů jsou pro ni zakletá – zlato získala z osmi finálových soubojů jen reprezentace do 21 let na mistrovství Evropy 2002.

České mužstvo přitom zvládalo finále až do samotného závěru výborně, soupeře většinu času skvěle napadalo a nepustilo jej k typické nátlakové hře. První poločas tak výraznější gólovou příležitost nepřinesl, ačkoli do nadějného průniku se dostal Přikryl, kterého ale zastavil hvizd rozhodčího po sporném ofsajdu.

Poprvé šli Češi do vedení až po změně stran, přesněji ve dvaapadesáté minutě utkání, to když Krejčí překvapil po krásné individuální akci střelou k zadní tyči gólmana Badiu.

Španělé poté začali české mužstvo více tlačit na jeho polovinu hřiště, jejich nátlak se stupňoval, až nakonec slavil úspěch – v pětaosmdesáté minutě nedosáhl brankář Koubek na střelu, kterou tečoval Aurtenetxe, a bylo vyrovnáno.

V prodloužení se český celek znovu dostal do jednobrankového vedení. Skvěle se dokázal uvolnit Krejčí, a to navzdory tomu, že byl oklopen čtyřmi protihráči, poslal balon na nabíhajícího Láchu, který obstřelil španělského gólmana a bylo to 2:1.

Jenomže Španělé i tentokrát dokázali najít odpověď, Koubka prostřelil po vyhraném souboji o míč Alcácer.

Tentýž hráč se ve druhé části prodloužení stal hrdinou, když se uvolnil ve vápně a zajistil španělskému celku vítězství.

„Hráči teď pláčou v kabině… Hráli ovšem výborně! Ke konci už nám ale nestačily síly, přeci jen to pro nás byl šestý nesmírně těžký zápas v sedmnácti dnech,“ nacházel pro své svěřence jen slova chvály trenér Jaroslav Hřebík.

Nejlepším střelcem turnaje se stal se šesti góly útočník Realu Madrid Álvaro Morata, druhé místo obsadil se třemi góly Tomáš Přikryl.