Čeští fotbalisté mají vůči Řekům osm let starý dluh – a potřebují jej splatit

Českým fotbalistům hrozí, že budou jako první výprava na Euru organizovat cestu domů. Černý scénář reprezentanti odvrátí jenom v případě, že dnes vpodvečer neprohraje ve Vratislavi s Řeckem. Tenhle tým nemá v Evropě takový zvuk jako Španělsko, Německo nebo Anglie, ovšem pro českou reprezentaci jsou právě mistři Evropy z roku 2004 Řekové nejméně příjemným soupeřem od rozpadu Československa.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Milan Baroš a Jaroslav Plašil při focení české fotbalové reprezentace v Bad Waltersdorfu | Foto: Jan Kaliba

Porážka stříbrným gólem obránce Dellase v semifinále portugalského Eura zůstává i po osmi letech asi největším traumatem českého fotbalu.

„Nic moc. Ten zápas se mi ještě vybavuje, když jsou nějaké ukázky, vzpomenu si na to,“ říká teď už fotbalový vejminkář Jan Koller a jizva na sportovní duši je po letech patrná také u jeho spoluhráčů z nešťastného utkání, kteří mají s národním týmem stále co do činění.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští fotbalisté si dobře pamatují na osm let starou porážku, kterou jim Řecko uštědřilo v semifinále ME - a chtějí ji soupeři oplatit

„Byla to hrozná bezmoc, protože jak jsme dostali gól, byl konec. Obrovské zklamání, protože všechny čtyři předchozí zápasy jsme vyhráli a hráli jsme dobrý fotbal, viděli jsme se ve finále,“ vzpomíná současný manažer reprezentace Vladimír Šmicer.

„Byla to asi nejbolestivější porážka v mé kariéře. Ale teď jsou týmy úplně jiné, my si potřebujeme spravit reputaci, takže to pro nás není to odveta za rok 2004,“ doplňuje nynější kapitán národního týmu Tomáš Rosický a naznačuje, proč je dnešní duel šancí na revanš za osm let starou ránu možná pro fanoušky, ale nikoli pro fotbalisty samotné.

Ovšem styl řecké hry se ani po výměně generací a odchodu defenzivního trenérského mága Otto Rehhagela příliš nezměnil.

„Co jsem viděl zápas s Polskem, bylo to dost stejné, jako to hráli v Portugalsku. Jsou vyšších postav, důrazní, mají dlouhé nohy, všude dorážejí, jsou nepříjemní při bránění a strašně zodpovědní. Hrají to srdcem, vůlí, bojují. Bude těžké je porazit, stejně jako to s nimi bylo těžké tehdy v Portugalsku.“

Tam se to českému týmu nepodařilo, ačkoli hrál nejnápaditěji v dějinách samostatného českého fotbalu.

Na sveřepé a emotivní Řeky jsme připraveni, tvrdí kondiční trenér Jan Netscher

Číst článek

„Docházely nám síly a kreativita, nevěděli jsme, jak na ně, protože dobře bránili,“ vzpomíná Šmicer - a to se národní mužstvo tenkrát mohlo na rozdíl od současnosti opřít nejen o jeho, Kollerovy či Rosického schopnosti, ale v životní formě hrál tenkrát Milan Baroš a na hřišti byli i Poborský s Nedvědem, než se druhý jmenovaný na konci prvního poločasu zranil.

O to těžší to bude mít v útoku mnohem slabší současný Bílkův výběr, který pro úspěch na Euru nutně potřebuje zbavit český fotbal řeckého komplexu. Kromě Japonska není na světě jiný tým, kterému samostatná česká reprezentace ve třech a více zápasech nedala ani jeden gól, než právě ten řecký.

Radiožurnál odvysílá celé utkání v přímém přenosu, který najdete i na stránkách sport.radiozurnal.cz.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme