Čeští fotbalisté mohou i během Eura na sociální sítě, ale s omezením

Útočník Václav Mašek si bral před padesáti lety na šampionát do Chile učebnici a studoval deskriptivní geometrii. Jozef Štibrányi si tehdy pro změnu poctivě vypisoval španělská slovíčka a do speciálně založeného bloku si psal deník. Takové kratochvíle současní fotbalisté, kteří se chystají na blížící se Euro v Polsku a na Ukrajině, rozhodně neprovozují. Populární je mezi nimi komunikace za pomocí sociálních sítí, kterou ale některé výpravy hráčům zakazují.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odhadem tři tisícovky fanoušků sledovaly první trénink českého národního týmu 4. června v dějišti mistrovství Evropy v polské Vratislavi. Na snímku jsou záložník Tomáš Rosický (vlevo) a útočník David Lafata.

Odhadem tři tisícovky fanoušků sledovaly první trénink českého národního týmu 4. června v dějišti mistrovství Evropy v polské Vratislavi. Na snímku jsou záložník Tomáš Rosický (vlevo) a útočník David Lafata. | Zdroj: ČTK

Nejradikálněji postupují Dánové a Španělé. Hráči obou týmů mají zakázané používat zejména Twitter, tedy systém, který fotbalisté používají ke komunikaci přímo se svými fanoušky formou krátkých zpráv a vzkazů.

Občas si rýpnou do soupeře, sem tam kontroverzně okomentují citlivé téma, a tak vedení zmíněných mužstev předcházejí případným faux-pas. Manažer českého týmu Vladimír Šmicer tak přísný není.

„Používámí Tvitteru nebo Facebooku jsme hráčům nezakázali, ale doporučili jsme jim, aby se tam moc nevyjadřovali k fotbalovým věcem. Ať si tam dávají osobní věci, ale aby se vyhnuli hodnocením hráčů jiných týmů a podobně. Přebírá se to, všichni to sledují, takže se tím vyhneme některým negativním věcem. Je na nich, jak budou chytří, každopádně jsou věci, které by se říkat neměli, třeba že Rusové jsou slabí.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Některé reprezentace mají na ME zakázáno používat sociální sítě, Češi dostali jen doporučení od vedení národního týmu

Český režim je tedy hodně podobný tomu, jaký vyhlásila třeba anglická výprava. Ve výběru Michala Bílka je jedním z nejaktivnějších uživatelů sociálních sítí a jedním z nejvzdělanějších v oblasti moderních technologií liberecký obránce Theodor Gebre Selassie. Doporučení vydané realizačním týmem ho ale příliš netrápí, skoro si ho ani nepovšiml.

„Bylo řečeno něco o tom, že bychom neměli komentovat některé konkrétní věci, ale já si nemyslím, že bych tam něco takového závažného psal. Opatrný jsem pořád, vždycky si dávám pozor, co tam píšu, protože vím, že je to sledované.“

Můžete si tedy být poměrně jistí, že názory na tu hlavní, tedy fotbalovou složku mistrovství Evropy si na Gebre Selassieho twitterovém účtu nepřečtete. A lehkou autocenzuru na svém facebookovém profilu provede i další z mladíků v českém kádru Marek Suchý.

„Ti to mají zakázané, ti také… My ne, ale je jasné, že tam nebudeme psát nějaké reakce co se týče šampionátu. Když budeme chtít něco s někým probrat, zavoláme si po telefonu a nemusíme to dávat veřejně třeba na Facebook,“ vrací se Suchý na časové přímce technologického vývoje o několik let zpátky.

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme