Čeští fotbalisté mohou v Černé Hoře naklonit statistiku baráží ve svůj prospěch

V úterý večer se rozhodne o tom, zda česká fotbalová reprezentace postoupí na mistrovství Evropy v příštím roce. Pohled do statistik podobně důležitých utkání nabízí poměrně krátkou podívanou. Samostatná česká reprezentace hrála baráž totiž zatím jen dvakrát. A statistiku má vyrovnanou 1:1.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Jiráček s Nikolou Drnčicem v ostrém souboji během barážového utkání Česko - Černá Hora | Foto: ČTK

Poprvé si čeští fotbalisté zahráli baráž před deseti lety proti Belgii a šlo o jeden z nejčernějších zápisů do historie české fotbalové reprezentace. Ta prohrála v Bruselu a následně i v Praze 0:1. Zatímco v Belgii se slavilo, v Česku zavládlo obrovské zklamání z výkonu i přístupu hráčů. Ti fanouškům trpkou rozlučku s vidinou účasti na japonsko-korejském mistrovství světa zpestřili například i vyloučením Řepky, Nedvěda a Baroše.

Šanci na reparát dostali Češi o čtyři roky později, tentokrát v baráži o účast na světovém šampionátu 2006 v Německu. Jejich soupeřem bylo Norsko. Stejně jako v roce 2001 u toho byl Vladimír Šmicer, který navíc gólem na severu Evropy vytvořil českému týmu pro domácí odvetu výbornou pozici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Českou fotbalovou reprezentaci čeká třetí baráž za posledních deset let

"Byla to velká zodpovědnost, nechtěli jsme to pokazit. Vím, že v prvních patnácti minutách měli Norové dvě nebo tři šance, ze kterých mohli klidně dát gól," vzpomíná Šmicer na svoji derniéru s reprezentačním dresem, která se nakonec vydařila.

Český tým vyhrál nad Norskem i v pražské odvetě 1:0 a svěřenci Karla Brücknera tak mohli začít slavit první postup samostatného českého týmu na mistrovství světa.

Gól by byl obrovskou výhodou

Vladimíra Šmicera čeká v Černé Hoře už třetí venkovní barážové utkání. Poprvé ne jako hráče, ale jako manažera českého týmu. Nervozitu, kterou na reprezeantci pozoroval před odvetou s Norskem v roce 2005, teď bude muset nyní vyhnat z hlavy svých mladších následovníků.

"Myslím, že teď sami kluci cítí, že to mají ve svých rukou. Míra odpovědnosti na ně může trochu dolehnout, ale doufám, že jen na chvíli. Hrozně by pomohlo, kdyby dali gól, to bychom byli v obrovské výhodě," říká Šmicer.

Postup na Euro by zároveň naklonil dosavadní "plichtu", co se týká statistiky barážových duelů, na stranu české reprezentace. Snažit se o to budou místo Šmicera jiné zkušené tváře. Například trojice Milan Baroš, Petr Čech a Tomáš Rosický. Trio, které už má přímou zkušenost ze všech předchozích barážových duelů české reprezentace.

Alena Benešová, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme