Čeští fotbalisté musí proti Skotsku vyhrát! A hlavně najít střelce!

Češi jsou zatím po nečekané domácí prohře s Litvou bez bodu, Skotové mají ze dvou zápasů čtyři. Už jen z úvodních výsledků v evropské kvalifikaci je patrné, v jakém psychickém rozpoložení se mohou oba fotbalové týmy před vzájemným duelem v Edenu nacházet. Zaváhání v dnešním utkání může svěřencům Michala Bílka zatarasit cestu na evropský šampionát jen krátce poté, co se na ni vydali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér Michal Bílek na tréninku před utkáním se Skotskem

Trenér Michal Bílek na tréninku před utkáním se Skotskem | Zdroj: ČTK

Zprávami ze skotského tábora se tak ten český ani nemusí zabývat. Sám má svých starostí dost. To jestli opravdu nebude hrát jedna z největších hvězd soupeře útočník Kenny Miller nebo jde jen o promyšlený tah převést pozornost jiným směrem, nemusí svěřence trenéra Michala Bílka příliš zajímat.

Tentokrát totiž platí dvojnásob to, co už v létě prohlásil Tomáš Rosický. „Musíme se koukat na to, jak budeme hrát my, a ne se pořád někomu přizpůsobovat. Najít svůj systém, svoji tvář!“

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští fotbalisté musí proti Skotsku bodovat! A hlavně najít střelce!

Jenže, je otázkou, jestli tým poznamenaný šokující porážkou s Litvou, která měla být po Španělsku, Česku a Skotsku až tím čtvrtým v řadě, dokáže hrát, to co chce. Jinými slovy, jestli se kolena fotbalistů nebudou pod tíhou důležitosti zápasu klepat až příliš.

„Z klubu jsem zvyklý, že když se jen remizuje, tak je to špatně. Takže pro mě je ten tlak vlastně stejný. Jsem zase v situaci, kdy se počítá jen vítězství. Takže v tomhle smyslu mně to nevadí,“ mohou působit uklidňujícím dojmem slova brankáře Petra Čecha.

Problémy s góly

Ale českému týmu půjde hlavně o to nějaký ten gól vstřelit. A bylo by bláhové domnívat se, že si ho urputně bránící Skotové dají sami, jako se to před jedenácti lety nechtěně povedlo v kvalifikačním duelu v Celtic Parku domácímu Elliottovi.

Svěřenci Michala Bílka se teď musí spoléhat na své schopnosti, a najít ve svém středu fotbalistu pokud možno nezatíženého významem situace. „Já osobně žádný tlak necítím. Takže se mnou to nějak ani nic nedělá,“ odpověděl osmnáctiletý Václav Kadlec na otázku, jak na něj vážnost situace působí.

Pokud někdo reaguje tímto způsobem, může být právě on tím hledaným zachráncem. Navíc mladý útočník Sparty má výhodu i v tom, že je v uvozovkách nezatížený minulostí, protože je v národním týmu úplně poprvé.

Ale ještě minimálně jeden fotbalista uvažuje podobně, byť je mu skoro dvakrát tolik. A sice liberecký Jiří Štajner, sám také dostatečně imunní vůči nejrůznějším psychickým tlakům. Ve srovnání s reprezentačním nováčkem sice není tak rychlý, drzý, ale o to geniálnější přihrávku může svému spoluhráči v útoku - pravděpodobně Tomáši Necidovi - poslat.

Trn z paty Michalu Bílkovi by mohl klidně některý z těchto borců vytrhnout. Tedy, pokud k tomu dostane v dnešním zápase se začátkem ve 20:15 příležitost.

Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme