Čeští fotbalisté na Španěly nestačili. Prohráli 0:2

Úřadující mistři světa i Evropy ze Španělska neztratili v kvalifikaci o EURO 2012 stále ani bod. Nevzali jim ho ani Češi v Praze, kteří jim podlehli 0:2. Tým trenéra Michala Bílka už nemá postup ve svých rukou.

'Vedeme 1:0,' radují se Španělé po gólu Maty | Zdroj: ČTK

Hlavním úkolem outsiderů v podobných zápasech bývá co nejdéle udržet čisté konto. A to se Čechům vůbec nepodařilo, Mata se po perfektní kolmici Xaviho prosadil už v 6. minutě. Náskok hostů navýšil na Letné ve 23. minutě Xabi Alonso, který dostal přihrávku před poloprázdnou branku od Silvy.

V tu chvíli bylo v podstatě o vítězi rozhodnuto. Španělsko kontrolovalo hru, domácím ani příliš nepůjčovalo míč a dlouhé pasáže je ani nepouštělo na vlastní půlku. Favorit měl ještě několik možností skórovat, párkrát mu v tom zabránil gólman Petr Čech, kterému navíc po střele Martíneze pomohlo břevno.

Češi měli jedinou ryzí gólovou šanci. Těsně před poločasovou přestávkou nacentroval Pudil, ale osamocený Baroš na malém vápně míč netrefil. Posledních dvacet minut hráli domácí v oslabení. Červenou kartu viděl po ošklivém zákroku Hübschman. Rozhodčí Tagliavento přitom za celý zápas neukázal jedinou žlutou kartu.

Poprvé od Eura 1996 tak český tým může chybět na mistrovství Evropy. Situaci teď mají ve vlastních rukách Skotové, kteří v sobotu hrají v Lichtenštejnsku a příští týden ve Španělsku. Dosud získali v kvalifikaci o dva body méně než Češi, které čeká poslední utkání v Litvě.

ČR - Španělsko 0:2 (0:2)
Branky: 6. Mata, 23. Xabi Alonso. Rozhodčí: Tagliavento - Copelli, Nicoletti (všichni It.). ČK: 70. Hübschman (ČR). Diváci: 17.873.

ČR: Čech - Gebre Selassie, Hubník, Sivok, Kadlec - Hübschman, Jiráček - Kolář (77. Vacek), Rosický, Pudil - Baroš (63. Pekhart). Trenér: Bílek.

Španělsko: Casillas - Ramos (46. Puyol), Piqué, Albiol, Arbeloa - Busquets - Silva, Xavi, Xabi Alonso (71. Martínez), Mata - Torres (61. Villa). Trenér: Del Bosque.

Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít