Čeští fotbalisté nadále usilují na Euru o postup ze skupiny po výhře 2:1 nad Řeckem

Česká fotbalová reprezentace udržela na mistrovství Evropy naději na postup ze základní skupiny A. V polské Vratislavi totiž ve svém druhém vystoupení na Euru porazila Řecko 2:1, díky dvěma brankám v úvodních šesti minutách a je se třemi body zatím druhá. Večer se ještě hraje druhý duel Polska s Ruskem.

Střelci obou českých branek proti Řecku Petr Jiráček (vpravo) a Václav Pilař

Střelci obou českých branek proti Řecku Petr Jiráček (vpravo) a Václav Pilař | Zdroj: ČTK

11 tisíc českých fanoušků na čtyřicetitisícovém stadionu úřadujícího polského mistra Slansk Wroclaw sledovalo, jak svěřenci Michala Bílka vylepšili nelichotivou bilanci s mistry Evropy z roku 2004, poprvé dokázali svého dnešního soupeře porazit a vstřelit mu gól a dokonce 2, o které se postarali Jiráček s Pilařem.

V řeckém týmu se narozdíl od zápasu s Polskem neobjevil vykartovaný stoper Papasthopulos, zraněný Avram Papadopulos, kterého nahradil jmenovec Kyriakos, dvě změny jsou i v útoku. Nehraje Gekas ani Ninis. Místo nich se českou defenzivu snaží překonat Salpingidis a Fortunis, kteří proti pořadatelské zemi zařídili Řecku remízu 1:1.

Česká republika - Řecko 2:1 (2:0)

Góly: Jiráček, Pilař - Gekas

Ani ne po třech odehraných minutách poslal kolmý pas za obranu soupeře a vyzval ke skórování Petra Jiráčka, který po zemi k tyči prostřelil gólmana Chalkiase 1:0. Hned vzápětí se mohl řítit sám na brankáře Baroš, ale na přihrávku kapitána Rosického naneštěstí nedosáhl.

V 6. minutě se Češi dostali do dvougólového vedení zásluhou Pilaře. Rosický vyslal do kontru Gebre Selassieho, který nacentroval do řeckého vápna, kde v pádu dokázal usměrnit míč za záda soupeřova gólmana Václav Pilař 2:0.

Čeští fotbalisté mají vůči Řekům osm let starý dluh – a potřebují jej splatit

Ve 23. minutě musel trenér řeckého výběru Santos sáhnout k prvnímu střídání. Kvůli nataženému stehennímu svalu hřiště opustil osmatřicetiletý brankář Chalkias, který přepustil místo mezi tyčemi Sifakisovi. Toho poprvé pořádně prověřil po třech minutách na trávníku Tomáš Rosický střelou z pětadvaceti metrů, která ho ovšem nezaskočila.

Ve 41. minutě všem českým fanouškům zatrnulo, protože rozvlnil síť Čechovy brány po hlavičce Fortunis, ale pomezní sudí viděl ofsajd, a tak branka neplatila. Do šaten proto čeští fotbalisté odcházeli za stavu 2:0.

Do druhé pětačtyřicetiminutovky nenastoupil kvůli zranění v oblasti achilovy paty kapitán Rosický, jeho místo zaujal Daniel Kolář, kapitánskou pásku si navlékl Petr Čech. Portugalský stratég na lavičce Řecka Santos vystřídal Fotakise Gekasem, který v 53. minutě využil hrubice gólmana Čecha. Ten nezkrotil lehký centr Samarase, míč mu propadl a řecký forvard snížil na 2:1.

Zápas s Řeckem mohli fanoušci sledovat i na velkoplošných obrazovkách

Kontaktní gól českého soupeře nabudil, začínal si více věřit, měl více ze hry, ale k ohrožení branky strážené Čechem se nedostal. Na to reagoval po 63. minutách kouč Bílek tím, že stáhl útočníka Baroše, kterého nahradil Tomáš Pekhart. Trenér Řecka Santos v 71. minutě vysvlékl dalšího útočníka Mitroglua, který nahradil Fortunise, využil tak posledního svého střídání a vsadil vše na ofenzivu.

Češi se stále více museli bránit a řecký tlak s přibývajícím časem narůstal, ale jejich šance končili před šestnáckou českého národního týmu nebo na rukavicích už pozorného Petra Čecha. Český celek se stále více spoléhal na brejky a dlouhé nakopávané míče na Pekharta. Deset minut před koncem základní hrací doby se prodral po levé straně agilní Pilař, ale nezpracoval ideálně a skončil s balonem za brankovou čárou.

Řekové si dokázali vypracovat několik slibnýcn příležitostí, ovšem chyběla jim přesnost ve finální fázi, Češi se už spíše jen museli bránit a hájit nejtěsnější náskok, ovšem nakonec se jim to podařilo a tak zápas ke spokojenosti českých fanoušků skončil 2:1. O postup ze základní skupiny evopského šampionátu si to čeští fotbalisté s největší pravděpodobností rozdají v přímém souboji v sobotu s Polskem.

Branky: 53. Gekas - 3. Jiráček, 6. Pilař. Rozhodčí: Lannoy - Cano, Annonier (všichni Fr.). ŽK: Torosidis, K. Papadopulos, Salpingidis - Rosický, Jiráček, Kolář. Diváci: 41.105

Řecko: Chalkias (23. Sifakis) - Torosidis, K. Papadopulos, Katsuranis, Cholevas - Fotakis (46. Gekas), Maniatis, Karagunis - Salpingidis, Samaras, Fortunis (71. Mitroglu). Trenér: Santos
ČR: Čech - Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limberský - Plašil, Hübschman - Jiráček, Rosický(46. Kolář(90. Rajtoral)), Pilař - Baroš( 64. Pekhart). Trenér: Bílek

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít