Čeští fotbalisté postoupili na Euru do čtvrtfinále spolu s Řeky

Česká fotbalová reprezentace se vypořádala s absencí kapitána Rosického a i bez něj postoupila do čtvrtfinále mistrovství Evropy. Výběr Michala Bílka totiž před zaplněnými tribunami vratislavského stadionu porazil domácí Poláky 2. gólem na turnaji Petra Jiráčka. Druhým postupujícím ze skupiny A jsou překvapivě Řekové, kteří zdolali Rusko 1:0.

Čeští reprezentanti slaví právě vstřelenou branku do polské sítě, zleva Pilař, Jiráček, Baroš | Zdroj: ČTK

Místo zraněného Rosického nastoupil ve středu zálohy Daniel Kolář. V útoku dostal opět příležitost hrát od úvodních minut Milan Baroš. Kapitánskou pásku si navlíékl brankář Petr Čech. Čeští reprezentanti vyběhli na trávník naprosto vyprodaného stadionu ve Vratislavi v červených dresech.

Čeští fanoušci fotbalistům zpočátku nedůvěřovali, polští fandili do poslední chvíle

Polský kouč Smuda neudělal žádnou změnu oproti zápasu s Ruskem. Polskou branku tak stráží Tyton, který do šampionátu naskočil po vyloučení kolegy Szczesnyho v duelu s Řeckem. Gólman Arsenalu po vypršení disciplinárního trestu zůstal jen na lavičce.

Česko - Polsko 1:0 (0:0)

První větší příležitost měl český tým. Ve 4. minutě se prodral po pravé straně Gebre Selassie a poslal centrovaný míč do vápne, kde si ho sice našel Václav Pilař, ale prakticky netrefil. Za tři minuty odpískal skotský sudí nedovolený zákrok na hranici velkého vápna na kapitána Blaszczykovského. Nebezpečný trestný kop ale Čech za svá záda nepustil.

V 9. minutě se stejně jako včera v Doněcku spustil z nebe hustý déšť, to jako kdyby rozhodilo Plašila, jehož nepřesnou přihrávku vystihl Lewandowski a řítil se na českou branku, ale trefil jen boční síť.

Pravá strana polského celku dělala české defenzivě problémy. Opět jen za cenu nedovoleného zákroku zastavil Balszczykowského Limberský, za což obdržel první žlutou kartu utkání. Z následné standardní situace nebezpečně dorážel Boenisch, ale Čech naštěstí nemusel zasahovat.

Úvodní čtvrthodinku, ve které diktovali tempo Poláci, zakončil další nebezpečnou střelou naštěstí nad Polanski. Poláci se i nadále tlačili do útoku a težili z chyb a nepřesností českých fotbalistů, kterých nebylo zrovna málo.

Druhou nebezpečnou situaci českého výběru měl na svědomí Kolář, ale ukončil ji nepřesnou přihrávkou na Baroše ve 20. minutě. Poté se nad stadionem obejvily první blesky doprovázené mohutnými hromy, ale na obrazu hry se ve Vratislavi nic neměnilo.

Zvětšující se množství vody na hrací ploše předváděné hře příliš nepomáhalo, míč měli na svých kopáčkách pořád častěji Poláci, ale už se spíše bojovalo navíc převážně ve středu hřiště. S přibývajícím časem začali svěřenci kouče Bílka vystrkovat růžky. Což vyústilo v šanci Baroše ve 37. minutě. Pas za obranu poslal Plašil, český forvard se ocitl za zády polských obránců, ale na balon nedosáhl.

O úspěchu českých fotbalistů může rozhodnout i taktika realizačního týmu

Čtyři minuty před poločasem zasekl ve velkém vápně Pilař a vystřelil, ne příliš prudká rána nadělala Tytonovi starosti, navíc ji dobíhal Baroš. Hned z následného útoku zakombinovali Obraniak a Lewandowski a druhý jmenovaný se dostal i k zakončení, ale nemířil přesně. Do šaten tak oba týmy odcházely za stavu 0:0. Ve Varšavě vedlo Řecko nad Ruskem 1:0 a tak Češi potřebovali v druhé půli vyhrát.

Do druhé pětačtyřicetiminutovky vstoupili lépe Češi, ale k žádné větší šanci to nevedlo. Přesto jejich výpady po stranách se museli fanouškům líbit. Šéf polské lavičky Smuda na vývoj reagoval střídáním v 56. minutě, když poslal na trávník místo Polanskiho Grosickiho. Poláci stále častěji zastavovali české výpady fauly, ale žádná z nabízených standardních situací se neujala. Až v 65. minutě si na trestný kop z levé strany naběhl na zadní tyč Sivok, ale hlavičkou trefil jen překvapeného brankáře Tytona.

Běžela 72. minuta a Baroš navezl míč ze středu na hranici vápna, kde ho předal Petru Jiráčkovi, který naběhl mezi polské beky a poslal míč k levé tyči za záda polského gólmana 1:0. V tuto chvíli Češi postupovali, protože Řecko stále hrálo s Ruskem 1:0. V 76. minutě udělal kličku brankáři Baroš, ale vstřelit první branku na turnaji mu překazil praporek nad hlavou pomezního rozhodčího.

Střelec zatím jediného gólu si vychutnal ovace publika i v 84. minutě, kdy střídal a nahradil ho bývalý kolega z plzeňského dresu František Rajtoral. 4. minuty před koncem normální hrací doby zahrávali hosté trestný kop, po kterém se k nebezpečné hlavičce dostal stoper, ovšem zacílil nad bránu.

Pak ještě hrací plochu opustil Pilař s Barošem a ušetřili důležité vteřinky. Sudí Thompson nastavil 4 minuty, ve kterých ještě velkou šanci na vyrovnání odvracel před prázdnou bránou Kadlec. Po závěrečném hvizdu se ale fotbalisté české reprezentace nakonec radovali i s fanoušky z postupu do čtvrtfinále ME, protože Řecko ve Varšavě vedení udrželo a také si zahraje čtvrtfinále.

Mistrovství Evropy ve fotbale - skupina A:

Česká republika - Polsko 1:0 (0:0)
Branka: 72. Jiráček. Rozhodčí: Thomson - Ross, Rose (všichni Skot.). ŽK: Limberský, Plašil, Pekhart - Murawski, Polanski, Wasilewski, Blaszczykowski, Perquis. Diváci: 42.000.
ČR: Čech - Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limberský - Hübschman, Plašil - Jiráček (84. Rajtoral), Kolář, Pilař (88. Rezek) - Baroš (90. Pekhart). Trenér: Bílek
Polsko: Tyton - Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch - Dudka, Polanski (56. Grosicki) - Blaszczykowski, Murawski (73. Mierzejewski), Obraniak (73. Brožek) - Lewandowski. Trenér: Smuda

Varšava: Řecko - Rusko 1:0 (1:0)
Branka: 45.+2 Karagunis. Rozhodčí: Eriksson - Wittberg, Klasenius (všichni Švéd.). ŽK: Karagunis - Aňukov, Žirkov, Dzagojev, Pogrebňak. Diváci: 55.614.
Řecko: Sifakis - Torosidis, Papastathopulos, K. Papadopulos, Tzavellas - Maniatis, Katsuranis - Salpingidis (83. Ninis), Karagunis (67. Makos), Samaras - Gekas (64. Cholevas). Trenér: Santos
Rusko: Malafejev - Aňukov (81. Izmajlov), A. Berezuckij, Ignaševič, Žirkov - Širokov, Denisov, Glušakov (72. Pogrebňak) - Dzagojev, Keržakov (46. Pavljučenko), Aršavin. Trenér: Advocaat

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít