Čeští fotbalisté se domů vrací kvůli 'restartu' nebo proto, že musí

Asi každý český fotbalista by jednou zatoužil být v pozici Davida Beckhama, který má i ve skoro čtyřiceti letech spoustu nabídek. A kdyby zvolil návrat domů na britské ostrovy, rozhodně by nešlo o nouzovou variantu. Jenže většina z nich se ve skutečnosti dostane ještě mnohem dříve do opačné role.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Beckham po posledním zápase za LA Galaxy | Zdroj: Reuters

Zatímco zahraniční angažmá je pro české fotbalisty hodně atraktivní, tak návrat domů je pro ně obecně pravým opakem. Důvodů je víc, ale tím asi největším je celkový zájem o fotbal, divácká kulisa a podobně.

A když už se vracejí, tak mají hlavní důvody dva. Přibližuje je Viktor Kolář ze společnosti Sportinvest, jeden z nejznámějších fotbalových agentů u nás: „Jeden je ten, že přichází hráč, který chce v budoucnu ještě působit v zahraničí a vrací se kvůli takovému restartu, aby se tady v té republice dal například dohromady po zranění nebo že trpěl v zahraničí. A druhým důvodem je rozhodnutí, že dotyčný v zahraničí definitivně končí, ale fotbalu má ještě co nabídnout.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O návratech českých ffotbalistů a jejich důvodech mluvil ve vysílání Českého rozhlasu 1 Jaroslav Plašil

Všechno zmíněné platí po té sportovní i po té lidské stránce. V této souvislosti zmiňme třeba někdejší návrat Patrika Bergera, jehož příchodu z Liverpoolu dokázala Sparta využít i marketingově.

V těchto dnech se hodně mluví o možném návratu někdejšího reprezentanta, devětadvacetiletého Romana Bednáře. Ten je vynikajícím hlavičkářem, který si postupně získal velmi dobrou pozici na britských ostrovech.

Pak ale poté, co se zapletl do drogového skandálu, bojoval o důvěru fanoušků i trenérů. Zpátky se nakonec dostal, teď mu ale nevyšlo angažmá v Turecku, které předčasně ukončil a uvažuje, že by se vrátil i do české ligy.

„Teď je to jenom o Romanovi. On se musí rozhodnout, jestli chce zůstat na ostrovech, kde máme možnost mu sehnat trénování, pak případně najít angažmá. Nebo se vrátit do Česka a ještě se pokusit někam vrátit. Je mu 29 let, což je taková hranice, kdy se můžete rozhododvat, zda se ještě pokusit prorazit v zahraničí nebo zůstat doma. U Romana je výhoda, že umí plynule jazyk a ten přechod by byl strašně jednoduchý," dodává Viktor Kolář.

Znovu nastartovat kariéru už se některým českým fotbalistům díky návratu podařilo. Těžko ale vybrat ten, který je úplně nejvýš. Podle Viktora Koláře to byl návrat stopera Romana Hubníka, který se vrátil do Sparty, ze které ale následně zamířil do německé bundesligy.

Jaroslav Plašil, Štěpán Pokorný Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme