Čeští fotbalisté se radiace nebojí. Japonec Tacuo si kvůli nim vzal dovolenou

Česká fotbalová reprezentace už rozhodně nepatří mezi nejlepší národní týmy planety či v Evropy, ale fanoušky má stále všude na světě. Živým důkazem jsou Japonci Tacuo, Kodži a Naoto. Mladí muži z Tokia jsou radostí bez sebe, že právě český tým přijel do jejich země odehrát přípravný turnaj Kirin Cup. Vzali si na týden dovolenou a vyrazili do horského Macumota sbírat podpisy a obohatit svá fotoalba o snímky s obdivovanými fotbalisty. A chybět samozřejmě nemohli ani na prvním tréninku Čechů před sobotním zápasem proti Peru.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tacuo, Kodži a Naoto fandí české reprezentaci už 15 let

Tacuo, Kodži a Naoto fandí české reprezentaci už 15 let | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Víc postav je při otevřeném tréninku české reprezentace k vidění na trávníku než na tribunách pro dvacet tisíc lidí. Fotbalový stadion stojí mezi rýžovými poli dost daleko za Macumotem, a tak se na Čechy přišli podívat přesně čtyři Japonci a jedna Japonka. Tři z nich z toho ale mají životní zážitek.

"Poprvé jsem český tým viděl před patnácti lety na mistrovství Evropy v Anglii. Oblíbil jsem si hlavně Karla Poborského, vzpomínám si na ty jeho dlouhé kudrnaté vlasy. Teď mám nejradši Rosického. Škoda že nepřijel, ale jsem překvapený, že jsou tu Čech, Necid a další hvězdy," říká realitní makléř Tacuo.

"Do Japonska se většinou takovým hráčům nechce a přijíždějí sem slabé výběry. Už se těším, až Čechy v sobotu uvidím, lístek mám, stál mě 2000 jenů," pokračuje Tacuo a vytahuje při tom z tašky obří album, které je plné kartiček a fotek výhradně českých hráčů počínaje průkopníkem českého fotbalu v Japonsku Pavlem Černým.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čeští fotbalisté se radiace nebojí. Japonec Tacuo si kvůli nim vzal dovolenou

Ten je teď zaměstnancem pekáren v Hradci Králové a tahle informace Tacua i jeho kamarády Kodžiho a Naota udivuje. Mě zase jejich úmysl fandit při úterním zápase v Jokohamě českému týmu. "Asi 70 tisíc lidí bude fandit Japonsku, tak to musíme trochu vyrovnat (smích)."

Smích, i když v mnohem uměřenější formě, je Japoncům vůbec vlastní, a to i v situaci, kdy se země sbírá z nejhorší katastrofy od druhé světové války. Jenže stav věcí se zvenčí jeví mnohdy horší, než jaká je ve skutečnosti realita, aspoň v oblastech dostatečně vzdálených od samotného neštěstí.

"Zahraniční média přinášejí různé informace, které nejsou pravdivé. I já jsem rád, že sem přijela česká reprezentace a vidí současnou situaci na vlastní oči," říká velmi dobrou slovenštinou tlumočník české výpravy Yu Ono, který strávil část života v Bratislavě.

Teď žije v rodném Tokiu a připouští, že tak jako zahraniční média často lakují situaci v Japonsku načerno, může ji domácí vláda zase barvit příliš dorůžova.

"Japonci, kteří tady nežijí, mají obavy a ptají se, zda jsou všechny informace pravdivé nebo ne. Je třeba to vidět na vlastní oči a udělat si vlastní úsudek," dodává Yu Ono.

Vacek dostal doporučení od přítelkyně

Každopádně v Macumotu následky březnového neštěstí pocítíte jenom ve výlohách několika obchodníků, kteří avizují, že pokud nakoupíte u nich, přispějete na pomoc postiženým oblastem.

Ani čeští fotbalisté se 280 kilometrů od problematické jaderné elektrárny ve Fukušimě zvýšené radiace nebojí. Snad jen Kamil Vacek dostal před odletem do Japonska jedno doporučení.

"Přítelkyně si dělala srandu a že spolu ještě nemáme děti, tak ať si dávám pozor," vtipkuje sparťanský záložník.

Alena Benešová, Jan Kaliba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme