Čeští fotbalisté si na soustředění ve Štýrsku užívají klidu

Vrcholoví fotbalisté jsou zvyklí pracovat v extrémním hluku zaplněných stadionů a žít s vědomím, že jejich soukromí je omezené. Pro české reprezentanty to bude obzvlášť platit v červnu během mistrovství Evropy, a tak jsou rádi, že přípravu na tenhle turnaj prožijí ve štýrském městečku Bad Waltersdorf. Mají tam totiž rajský klid a jejich první trénink na místním stadionku davy zvědavců rozhodně nepřilákal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští fotbalisté si zkoušejí trávník v Bad Waltersdorfu | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Po trávníku se prohání 22 českých reprezentantů a s nimi vítěz Ligy mistrů a současný manažer národního týmu Vladimír Šmicer, ale pro místní to žádná atrakce není. Zdejší kluci na nedalekém hřišti sami se zaujetím kopou do míče, než aby si hráli na lovce autogramů.

"Včera jich přijelo asi osm nebo deset, takže jsme se jim všichni podepsali cestou na tréninkové centrum golfu, kde jsme měli lehký výběh. Tam jsme si to odbyli a teď už se asi všichni vrátili domů. Máme klid a je příjemné, že člověk se může soustředit jen na ty tréninky a regeneraci, že tady není humbuk a člověk nemusí řešit nic okolo," libuje si obránce Tomáš Sivok, pro kterého je lázeňské prostředí po celoročním fotbalovém šílenství v Turecku obzvlášť příjemné.

Proč přítomnost českých fotbalistů neobrací Bad Waltersdorf naruby, to se dá snadno pochopit, když vkročíme do útrob tribunky místního stadionu, kde má národní tým své zázemí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Štýrsku na soustředění české fotbalové reprezentace natáčel Jan Kaliba

Na chodbách visí fotografie týmů, které sem v poslední době zavítaly, a z téhle výstavky je zřejmé, že o návštěvy prvotřídních fotbalistů tady nouzi rozhodně nemají.

"Rapid, Hertha, Dortmund…," ukazuje Bosňan Predrag z agentury, která fotbalovým klubům zdejší pobyty zajišťuje, jaké úlovky už se jeho společnosti v nedávné době povedly.

"Arsenal tady byl už devětkrát. Podívejte, tady je na fotce ještě starší generace hráčů jako Vieira nebo Kanu. Jen trenér Wenger zůstává. A má takový zvyk, že z hotelu sem na stadion nikdy nejezdí autem nebo autobusem, ale pokaždé na kole. Je to logické, že sem fotbalisté jezdí. Bývá tu mírné počasí, je tu dostatek dobře vybavených lázeňských hotelů, klid a kvalitní tréninkové plochy," usmívá se Predrag.

Úplně bez povšimnutí ale česká reprezentace nezůstává. Dorazilo aspoň několik místních novinářů, rakouský fotograf se neustále ujišťuje, jestli ten, na kterého má namířený svůj objektiv, je skutečně Milan Baroš, a je tu také štáb z regionálního studia rakouské televize ORF.

"Tyhle tréninkové kempy fotbalistů mají u nás ve Štýrsku dlouhou tradici a návštěva českého národního týmu otevírá letošní sezonu zdejších fotbalových soustředění. Tím je to pro nás zajímavé a o tom bude také můj příspěvek. No a pochopitelně jsme doufali, že by už dnes mohl dorazit Petr Čech," směje se reportérka Barbara Schulzová.

Jenže na Čecha si ona i její rakouští diváci budou muset počkat, protože čerstvý vítěz Ligy mistrů přijede jako poslední až ve středu odpoledne. Z Anglie zatím dorazilo jen počasí, a tak první trénink s míčem na rakouském soustředění dokončují reprezentanti za hustého deště.

Jan Kaliba, Jan Suchan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme