Čeští fotbalisté ve Španělsku vedli, nakonec ale prohráli

Čeští fotbalisté ve Španělsku neuspěli. Ve čtvrtém utkání kvalifikace o EURO 2012 prohráli na stadionu v Granadě s úřadujícími mistry světa i Evropy 1:2. Oba góly vítězů vstřelil útočník David Villa.

Čeští fotbalisté se radují po brance Jaroslava Plašila

Čeští fotbalisté se radují po brance Jaroslava Plašila | Zdroj: ČTK

Španělsko – Česko 2:1 (0:1)

Španělé si hned od začátku utkání vytvořili tlak. Ve 2. minutě se uvolnil na hranici velkého pokutového území Iniesta, jeho střela naštěstí mířila jen do připraveného gólmana Čecha. Blízko vstřelení branky potom byli domácí reprezentanti o další dvě minuty později. Centr z pravé strany ale naštěstí hlavičkoval Capdevila těsně mimo.

Svěřenci trenéra Del Bosqueho poté nadále kontrovali hru a prakticky nepouštěli český tým na vlastní polovinu hřiště. Další nadějný útok předvedli ve 24. minutě, u kolmice za hostující obranu byl před dobíhajícím Iniestou ale dříve gólman Čech. Ten výrazně podržel své mužstvo i ve 26. minutě, kdy zlikvidoval volej útočníka Villy.

A poté nečekaně skórovali Češi. Z první střely na španělskou branku se prosadil ve 29. minutě Plašil. Záložník Bordeaux převzal míč na útočné polovině a nádhernou střelou ze třiceti metrů, která se ještě otřela o tyč, nedal gólmanovi Casillasovi šanci.

O chvíli později měl tým kouče Bílka další náznak šance. Rosický poslal z trestného kopu do španělského vápna vysoký centr, který posunoval před branku Pospěch, domácí obrana ale s menšími zmatky odklidila míč do bezpečí.

Španělé nakonec mohli ještě na konci úvodní půle vyrovnat, Villovu hlavičku ovšem skvěle zlikvidoval gólman Čech. Česká reprezentace tak odcházela do šaten s vedením 1:0.

‘Španělská smršť‘

Druhý poločas měl ještě jednoznačnější scénář než ten první. Češi obstáli snad jen v první desetiminutovce. Poté už Španělé naprosto ovládli hru. Ramos, Villa a Iniesta své příležitosti sice nejprve neproměnili, v 69. minutě ale bylo vyrovnáno.

Villa se uvolnil na hranici velkého vápna a jeho přízemní střela skončila za bezmocným Čechem. O další dvě minuty později už úřadující mistři světa i Evropy vedli. Rezek nesmyslně skluzem fauloval v pokutovém území Iniestu a nařízenou penaltu, i přes veškerou snahu českého gólmana, který míč téměř vytěsnil, proměnil ve svoji druhou branku v zápase Villa.

Ve zbytku utkání si Španělé vítězství zkušeně pohlídali. Neustále drželi míč a předváděli svoji klasickou hru plnou přihrávek a pohybu. Češi už se před gólmana Casillase prakticky nedostali a odvážejí si tak z Granady prohru 1:2.

Branky: 69. a 73. z pen. Villa - 29. Plašil. Rozhodčí: Kassai - Eros, Ring (všichni Maď.). ŽK: Xabi Alonso, Arbeloa - Pospěch, Rezek. Diváci: 16.200 (vyprodáno).

Španělsko: Casillas - Arbeloa, Ramos, Piqué, Capdevila (58. Cazorla) - Xavi, Busquets, Xabi Alonso (46. Torres) - Iniesta, Navas (86. Marchena) - Villa. Trenér: Del Bosque.
Česko: Čech - Pospěch, Hubník, Sivok, M. Kadlec - Rezek (84. Necid), Hübschman, Rosický, Plašil, Pudil (78. Hloušek) - Baroš. Trenér: Bílek.