Čeští fotbalisté věří, že ve Španělsku se zázrak nestane

Čeští fotbalisté si zatrénovali na stadionu v Kaunasu. V úterý večer je tam čeká poslední utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2012. Pokud chtějí hrát alespoň baráž o účast na šampionátu, nesmějí s domácí Litvou prohrát. Ale to je pouze první a zdaleka ne jediný předpoklad.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští fotbalisté si zkoušejí stadion v Kaunasu

Čeští fotbalisté si zkoušejí stadion v Kaunasu | Foto: Jan Kaliba | Zdroj: Český rozhlas

Mohou klidně vyhrát třeba 10:0, ale stejně jim to nemusí být nic platné. Osud totiž nemají ve svých hlavách, nohou či rukou. Oproti minulé nakonec neúspěšné kvalifikaci je to ale přesto výrazný posun. Tentokrát čeští fotbalisté nevěří v zázrak, ale naopak doufají, že se žádný div nestane.

Zatímco v boji o postup do Jižní Afriky je mohli do baráže posunout senzačně amatéři ze San Marina, teď je do stejného cíle zavede pouze splněná povinnost mistrů světa z Johannesburgu Španělů, kteří by v případě očekávaného vítězství nad Skotskem zakončili bez ztráty bodu i druhý kvalifikační cyklus po sobě.

Přehrát

00:00 / 00:00

České fotbalisty čeká v Litvě závěrečný duel kvalifikace ME 2012. Kromě sebe věří i Španělům

"Musejí potvrzovat, že jsou mistři světa, navíc hrajou doma, kde je poženou diváci a budou se chtít předvést," myslí si záložník Plzně Daniel Kolář.

"Asi by to bylo divný, kdyby proti nám hráli naplno a doma se Skotskem by to vypustili," přidává se ke Kolářovi obránce Tomáš Sivok.

"Myslím, že když vyhrajeme, nemusíme se o to moc starat. Jestliže se Skotsku něco podaří uhrát, věřím, že to bude maximálně remíza," souhlasí se svými spoluhráči brankář Petr Čech.

Pamětník Rosický

Pokud by skutečně Španělé potvrdili předzápasové prognózy, ocitli by se Češi ve stejné situaci jako před světovým šampionátem v Německu v roce 2006. Tehdy jel národní tým k závěrečnému duelu kvalifikace do Finska s tím, že do baráže ho posune jakákoli výhra.

"Myslím, že situace je hodně podobná," souhlasí Tomáš Rosický, který byl spolu s Petrem Čechem ve zmíněném duelu ve Finsku v základní sestavě.

Současný kapitán reprezentace a záložník Arsenalu dokonce coby člen základní jedenáctky pamatuje i podobný závěr kvalifikace o postup na mistrovství světa 2002, kdy se český tým probil do baráže díky závěrečné domácí výhře v zápase s Bulharskem. Na rozdíl od bitvy o šampionát v Německu ale v následném play-off neuspěl.

"Největší hluk byl v zápase proti Belgii. Tam bylo před zápasem každému jasné, že vyhrajeme, ale pak to dopadlo jinak. Tehdy byl na stadionu opravdu velký rambajs," vzpomíná na vůbec nejhlasitější projevy nespokojenosti na stadionu na Letné tamní odborník na ozvučení Petr Roll.

Tehdejší kouč Jozef Chovanec po neúspěšné baráži s Belgií u týmu skončil. Místo něj převzal reprezentaci Karel Brückner, který vydržel na lavičce elitního národního výběru až do mistrovství Evropy v roce 2008, tedy suverénně nejdéle ze všech trenérů od rozdělení Československa.

Současný kouč národního týmu, Michal Bílek, je u mužstva dva roky. Už v úterý večer bude po výsledcích z litevského Kaunasu a španělského Alicante tušit, jestli bude mít šanci tuto dobu ještě prodloužit.

Alena Benešová, Jaroslav Plašil Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme