Čeští fotbalisté vezou 3 body z Bulharska, výhru trefil Dočkal

Bez šance na postup nastoupila česká fotbalová reprezentace v posledním utkání kvalifikace MS v Bulharsku a dokráčela si pro vítězství 1:0. O jedinou branku utkání se postaral v 51. minutě střelou z dálky k tyči Bořek Dočkal.

Bulhar Ivan Ivanov střeží českého útočníka Libora Kozáka v kvalifikačním duelu | Foto: ČTK/AP

Do stoperské dvojice se oproti utkání na Maltě místo potrestaného Tomáše Sivoka postavil Ondřej Mazuch, který hrával se Suchým v jedenadvacítce stejně jako v útoku Libor Kozák, který dostal přednost před Lafatou, s Václavem Kadlecem. V záloze chyběl Josef Hušbauer, místo něj nastoupil v základní jedenáctce Petr Jiráček.

Bulharsko - Česko 0:1 (0:0)

Branka: 52. Dočkal. Rozhodčí: Kassai - Erös, Ring (všichni Maď.). ŽK: G. Milanov, Zanev, I. Milanov, Manolev - M. Kadlec, Rajtoral. ČK: 75. Zanev (Bulh.). Diváci: 32 000

Od úvodních minut utkání provázela bouřlivá atmosféra, ve které měli míč častěji na kopačkách ještě v postup doufající Bulhaři, jenže do blízkosti Petra Čecha se dostávali sporadicky a na jeho přímé ohrožení nedošlo. A tak mohl jít po necelé čtvrthodince hry do vedení český národní tým zásluhou agilního Kozáka.

Forvard anglické Aston Vily dostal ideální pas za obranu a řítil se sám na brankáře, měl spoustu času na to si zakončení dobře rozmyslet, ale jeho střela na bližší tyč skončila vysoko nad bránou Stojanova. Ve 28. minutě měl po podobné akci další obrovskou šanci Jiráček po vysunutí Dočkalem, ale ani on gólmana nedokázal obstřelit a zblízka balon napálil jen do jeho hrudi.

Všichni útočníci dali na Maltě gól, přesto v Bulharsku nastoupí Libor Kozák

Bulharští reprezentanti svými chybami v rozehrávce nabízeli Čechům i další možnosti, ale s blížícím se koncem poločasu se přece jen do tlaku dostávali čím dál víc právě domácí. Do Čechova vápna lítaly centry ze všech stran, ovšem zakončení postrádalo kvalitu. Tu nepostrádala v 45. minutě hlavička Kozáka, jenže skončila na tyči.

Dvě slibné příležitosti k ohrožení Petra Čecha si po návratu z kabin vypracovali Bulhaři. Rangelovovu střelu gólman Chelsea vyrazil na roh a z něj následně hlavičkoval tesně vedle Manolev.

V 51. minutě svedl Kozák ostrý souboj několik metrů za velkým vápnem a připravil míč Dočkalovi, který z dlouhé dálky natáhl ke střele a ta zapadla k tyči za záda brankáře Stojanova 0:1.

Fotbalisté se v Bulharsku chystají na možný srdcervoucí zážitek

Bulharům nadále vázla spolupráce při postupném útoku a tak hrozila spíše z brejků. Po jednom takovém zakončoval Popov a Čech vytěsnil na roh. 15 minut před koncem musel předčasně do sprch domácí Zanev, který fauloval Rajtorala a po odpískání maďarskému arbitrovi zatleskal.

Závěr utkání Češi takticky velmi dobře zvládli a potvrdili, že v této neúspěšné kvalifikaci o postup na MS se jim hrálo lépe na hřištích soupeřů, když Bulharsko porazili 1:0.

Bulharsko: Stojanov - J. Minev, I. Milanov, I. Ivanov, Zanev - Manolev, Gadžev, G. Milanov (46. Rangelov) - Popov - Gargarov (56. Marquinhos), V. Hristov (73. Slavčev). Trenér: Penev.
ČR: Čech - Rajtoral, Mazuch, Suchý, M. Kadlec - Dočkal (84. Vaněk), Hübschman, Plašil, Jiráček (90.+1 Hušbauer)- Kozák, V. Kadlec (90. Lafata). Trenér: Pešice.

Dalšími jistými účastníky mistrovství světa v Brazílii se stalo Rusko a Bosna a Hercegovina. Ta zvítězila v Litvě 1:0 a na závěrečný turnaj postoupila poprvé ve své historii. Rusům stačila remíza 1:1 v Ázerbájdžánu, aby ovládli skupinu F. Letenku na šampionát si jako poslední zajistily Španělsko (výhrou 2:0 nad Gruzií) a Anglie po vítězství 2:0 v Polsku.

S předstihem si účast zajistily v evropské části kvalifikace Itálie, Belgie, Nizozemsko, Švýcarsko a Německo. Ze druhých míst prošli do baráže Island, Portugalsko, Řecko, Ukrajina, Rumunsko a Francie. Pouze druhý celek z české skupiny B Dánsko má smůlu a o postup do Brazílie už také nebude mít šanci bojovat.

Jakub Kanta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít