Čeští plážoví fotbalisté mají sen: probojovat se na MS 2013

Hrát plážový fotbal, když teploměr ukazuje minus 20 stupňů Celsia, to není pohádka. V pražských Záběhlicích se o víkendu hrálo na písku dokonce na reprezentační úrovni. Vůbec poprvé v historii se u nás uskutečnilo mezistátní utkání v hale.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plážový fotbal je u nás spíše raritou. Ilustrační foto

Plážový fotbal je u nás spíše raritou. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Česká reprezentace v sobotu zdolala Slovensko 8:4 a včera ve finále prohrála s Maďarskem 2:4. Výsledek turnaje ale nebyl až tak důležitý, výběr trenéra Michaela Lukiče má totiž před sebou jiné výzvy.

V loňské sezoně obsadila česká reprezentace v plážovém fotbale 12. příčku v Evropské lize, když se jí vydařil zejména turnaj v Berlíně. Poté ale začaly trenéru Michaelu Lukičovi starosti se skládáním sestavy.

„Po tom Berlíně mi čtyři nebo pět hráčů přestoupilo do Německa, kde hrajou za peníze. Ten fotbal je živí, dostávat se do reprezentace je hrozně těžké,“ říká Lukič.

Přehrát

00:00 / 00:00

Plážový fotbal je zatím v Česku spíše raritou, trenér Michael Lukič by to ale rád změnil - chce u nás založit profesionální ligu. A dostat současný tým na MS 2013

„Každý dává přednost spíš tomu fotbalu, který mají jako zaměstnání. Ale na léto připravujeme nějaké kempy, protože se na tu kvalifikaci chceme dobře připravit a postoupit,“ naznačuje reprezentační kouč vysněný cíl pro letošní rok - vybojovat si účast na světovém šampionátu na Tahiti v roce 2013.

Pro jeho svěřence to ale rozhodně nebude jednoduchý úkol. Český plážový fotbal může zatím jen snít třeba o takových podmínkách, jaké mají úřadující mistři světa a loňští vítězové Evropské ligy Rusové.

„Ti to udělali chytře, je tam 80% hráčů, kteří hráli nejvyšší ruskou soutěž ve velkém fotbale za jeden tým. A udělali profesionalizaci, takže hrají futsal a plážovku vlastně celý rok. Dali do toho nějaký peníz, vybudovali haly a zázemí, ten sport chytli od začátku tak, jak by se chytat měl. U nás jsme amatéři, jedeme na turnaj, u kterého jsem rád, že jsem posbíral nějaké hráče, a do turnaje jdeme bez tréninku.“

Michael Lukič působí zároveň jako trenér mládeže ve Spartě. A jak dodává, v nejúspěšnějším českém klubu posledních let plážový fotbal neberou příliš vážně.

„Kouč Sparty Martin Hašek se tomu směje, protože nás viděl na letišti, když jsme letěli do Ruska, jak jsme tam seděli a čekali na víza. A jinak to nikdo nekomentuje. To, že jsme vyhráli turnaj v Berlíně, zaznamenalo pár lidí hlavně přes facebook, ale vedení to asi ani moc nezajímá.“

Hrozba nepříjemných zranění

Právě v letenském týmu je celá řada nadějných fotbalistů a český kouč zvažoval, že by některé vyzkoušel na písku. Zatím se tak ale nestalo, hráči ve Spartě mají pochopitelně jiné priority.

„Problém je v tom, že tam se kluci připravují na profesionální fotbal, takže se nikdo nechce zranit. Dobrých hráčů tady běhají mraky, ale mají i ve smlouvách klauzuli, že nesmí třeba lyžovat. A tenhle sport je i o zranění – ukopnuté palce, těžké výrony.“

Český plážový fotbal zatím zůstává popelkou, vedou ho ale lidé, kteří mají představu, jakým směrem by se měl tento sport dále vyvíjet.

„Moje vize je udělat tady profesionální ligu plážového fotbalu, nebo i amatérskou. Z ní by se pak hráči dostávali do reprezentace, která by pro ně byla odměnou. Ne jako doposud, kdy hráči hrají velký fotbal, odtud chodí na futsal a odtud na plážím. Já chci udělat specialisty na plážový fotbal,“ uzavírá trenér českých plážových fotbalistů Michael Lukič.

Vladislav Janouškovec, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme