Chelsea si z Nizozemska může kromě triumfu v EL odvézt také Bonyho

Fotbalisté Chelsea se dnes večer v Amsterdamu budou snažit přelstít Benfiku Lisabon ve finále Evropské ligy. A možná si pak londýnský klub kromě trofeje z Nizozemska odveze i novou posilu, která získala fotbalové ostruhy v pražské Spartě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý sparťan Bony si myslí, že už přerostl i nizozemskou ligu | Foto: Jan Kaliba

Wilfried Bony se stal osobností nizozemské ligy a v létě po něm skoro jistě sáhne některý z velkých a bohatých klubů Evropy. Ale na to, kde mu pomohli vyrazit za slávou, čtyřiadvacetiletý útočník Vitesse Arnhem nezapomíná.

Bývalý sparťan je v Arnhemu nesmírně populární. Po městě visí jeho plakáty, což je celkem přirozené vzhledem k tomu, že dal za sezonu 31 gólů, což je nejvíce v klubové historii.

Stal se nejlepším střelcem nizozemské ligy a dotáhl klub z Arnhemu do evropských pohárů. Čekáme na něj na okraji Arnhemu u tréninkového centra klubu. Loudavým krokem přichází uvolněná postavička s typickým účesem s krátkými dredy, slunečními brýlemi a lehkým úsměvem.

Přehrát

00:00 / 00:00

S Wilfriedem Bonym a Tomášem Kalasem natáčel přímo v Arnhemu reportér Jan Kaliba

Bony si sedá na obrubník a předvádí, že češtinu ještě nezapomněl, byť ze Sparty je pryč více než dva roky a s českou přítelkyní se před časem rozešel. Ale pomáhá mu prý arnhemský spoluhráč Tomáš Kalas i časté telefonáty s bývalými spoluhráči ze Sparty.

„Na tréninku i na zápase mezi sebou mluvíme česky. Nevím, jak dlouho ještě takhle budu mluvit, ale asi dlouho, protože si voláme třeba s Jurajem Kuckou nebo Vackem či Kadlecem, hodně spolu mluvíme.“

Chelsea sahá po triumfu v Evropské lize, gólman Čech touží po trofeji

Číst článek

I když teď hraje v Nizozemsku, výsledky Sparty Praha stále sleduje. Právě pražský klub ho prý naučil hrát důrazně, český fotbal je podle Bonyho plný soubojů, na rozdíl od toho nizozemského, kde se hraje spíš technicky a ofenzivně.

„Jsem nejlepším střelcem nizozemské ligy, to je pro mě dobré,“ říká svalnatý Afričan a jeho spoluhráč Tomáš Kalas umí vysvětlit, co přesně z Bonyho dělá fotbalistu, za kterého zřejmě někdo zaplatí třeba až miliardu korun. Prostě mu nejde mu sebrat míč.

„To je, jako kdybyste běžel proti zdi, vyjde to nastejno. I kdybych mu lozil po krku, on ani nespadne na zem, natož aby mě pustil k balonu. Nenašel jsem v nizozemské lize obránce, který by ho odstavil. Pořád asi hledá rovnocenného soupeře a myslím, že ho najde jedině v Anglii. Věřím, že by mohl hrát za Chelsea, já bych se tam s ním rád potkal.“

Wilfried Bony v tréninkovém centru Vitesse Arnhem | Foto: Jan Kaliba

Právě Chelsea, které Kalas patří, má být jedním z vážných zájemců o Bonyho a on sám by to uvítal.

Ale další krok v kariéře chce udělat, i kdyby to mělo být jinam než do Londýna, takže v pátek odletí domů do Afriky a zpátky do Arnhemu, kde si ho tolik oblíbili, už se asi nastálo nevrátí.

„Chci jít pryč. Do anglické ligy by to bylo pěkné…“

Jan Kaliba, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme