Čína míří mezi fotbalové velmoce, zapojí evropské trenéry a šanci mají i Češi

Stále častěji se v poslední době mluví o českém fotbalu ve spojení s Čínou. Tamní peníze už probouzejí k plnohodnotnějšímu životu pražskou Slavii a podpoří také český národní tým. Opačným směrem do Číny zase zamíří čeští trenéři.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbal (ilustrační foto)

Fotbal (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka stock.xchng, Lavimir

Někdejší čínský prezident Teng Siao-pching prý ve svých dvaceti letech prodal vlastní kabát, aby si v Paříži mohl koupit lístek na fotbal. I tato historka dokazuje, jak moc tuto hru Číňané obdivují, přestože sami ještě nikdy nesložili pořádnou jedenáctku. Ale to se může brzy změnit a pomoci tomu mají i čeští trenéři.

„Čínská vláda udělala program a do roku 2030 udává, že budou kvalitativně v top fotbalových zemích. Proto dali na školy příkaz, aby na každé škole byla výuka fotbalu. Zapojí tak evropské trenéry. Hlavně z Německa, Španělska a Holandska, ale chtějí i naše. Ví, že máme top reprezentační mužstvo, a vidí historické výsledky,“ říká trenér Miroslav Jirkal, který v Číně před čtyřmi lety působil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Čína se chce dostat mezi top fotbalové země na světě. K tomu jí mají pomoc evropští trenéři a šanci mají i Češi.

„Vědí, že se nejlepší fotbal hraje v Evropě a chtějí jen to nejlepší. Chtějí si vzít příklad z kreativity, která jim chybí. A naši trenéři mládeže tam mají velkou možnost. Povedou výuku fotbalu, budou školit učitele fotbalu na školách, budou školit trenéry.“

Zájem českých odborníků o práci v nejlidnatější zemi světa je prý v současné době velký, ale šance skutečně angažmá získat už tak vysoké nejsou.

„Všichni nesplňují to, co musí splňovat pro Čínu. Musí být schopni v angličtině předávat svoje zkušenosti jednak hráčům a jednak trenérům. A nejlepší by bylo naučit se základní výrazy v čínštině. Dá se to naučit a oni to uznávají. Spojení je pak těsnější,“ vysvětluje Jirkal.

Někteří Češi už v Číně působili. Kromě Miroslava Jirkala také třeba trenér Jozef Jarabinský, jako hráči například Václav Němeček nebo Marek Jarolím. Držitel Zlatého míče Pavel Nedvěd v Šanghaji nedávno slavnostně otevíral fotbalovou školu.

Jaroslav Plašil, Vojtěch Bureš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme