Čína vábí fotbalové hvězdy. Proti obrovským částkám stojí odlišná kultura i malá prestiž

Je to jen otázka času, než do Číny přestoupí hráč formátu Cristiana Ronalda nebo Lionela Messiho v nejlepších fotbalových letech, nebo se to nikdy nestane? Před několika lety naprosto nesmyslná otázka je i během této zimy zase aktuální. Čínské kluby totiž nepřestávají kupovat elitní hráče předních evropských týmů a překonávat tím své vlastní rekordy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktuálně do Šanghaje přestoupil Oscar. Chelsea za něj dostala 60 milionů liber

Aktuálně do Šanghaje přestoupil Oscar. Chelsea za něj dostala 60 milionů liber | Zdroj: Reuters

V penězích není problém, kapitál je v Číně skoro neomezený a vůle investovat do fotbalu veliká, naposledy se o tom teď v prosinci přesvědčili fanoušci Chelsea, když zimní odchod do Šanghaje ohlásil Oscar, se sumou 60 milionů liber nový rekordman přestupových tabulek.

Brazilci je 25 let a i v Evropě by si se svou reputací mohl ještě léta pohádkově vydělávat, přesto míří na východ. Ale pořád zůstává spíš raritou, protože i přes bohatství čínských klubů existuje několik zásadních důvodů, proč v dohledné době zřejmě neodčerpají to nejlepší, co evropský fotbal nabízí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mohou do Číny přestoupiti i Messi či Ronaldo? Odpověď hledal reportér ČRo Jan Kaliba

„Je potřeba si uvědomit realitu čínského životního prostředí. Spousta západních manažerů tam nechce zůstávat delší dobu, protože prostřední není vlídné k životu. Přimět nejvýznamnější hvězdy zvyknout si na asijskou kulturu, těžší životní podmínky a stravu není úplně jednoduché,“ říká Tomáš Hülle.

Prezident Česko-čínského podnikatelského fóra a nabízí jeden ze zásadních důvodů, proč do Číny v plné fotbalové síle a na delší dobu zřejmě v dohledné době neodejdou hráči světové extratřídy typu Messiho, Ronalda.

Fanoušci Arsenalu teď věří, že země středu nezláká ani Alexise Sancheze, u kterého doufají, že avizovaného zájmu z Číny využívá jen k licitaci o lepší smlouvu a že spolu s ní ho v Londýně udrží i prestiž Premier League.

„Má teorie je, že člověk s určitým sociálním statusem už se nemusí tolik zajímat o peníze. Spíš mu jde o rozpoznání jeho schopností u veřejnosti. Platí, že evropské ligy jsou nekvalitnější na světě. Fotbal aktuálně v Číně není sportem číslo jedna a má k tomu hodně daleko,“ vysvětluje Tomáš Hülle.

Moc peněz v minulosti nepřenesla centrum světového fotbalu ze západní Evropy do Ruska nebo arabského světa, nepodaří se to podle něj v nejbližší době ani Číně.

Jan Kaliba, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme