ČMFS chce bojovat s úplatky pomocí projektu 'Fotbal proti korupci'

Českomoravský fotbalový svaz vytáhl do boje proti úplatkům. Od nového roku by se měl rozjet projekt Fotbal proti korupci v rámci kterého by měl působit tzv. ‘protikorupční specialista‘ a ‘fotbalový ombudsman‘.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Trenér české fotbalové reprezentace Ivan Hašek | Foto: Tomáš Adamec

Hlavní novinkou, se kterou výkonný výbor ČMFS přišel, je zřejmě skutečnost, že se od 1. ledna příštího roku svaz rozhodl zahájit projekt s názvem Fotbal proti korupci, v jehož rámci by měl na Strahov nastoupit nový zaměstnanec, na kterého svaz v těchto dnech vypíše výběrové řízení.

„Chceme tomu člověku, který se bude zabývat korupcí ve fotbale na všech úrovních, umožnit, aby všichni lidé, kteří ve fotbale působí, aby měli mailovou schránku, kam můžou posílat své podněty - jak anonymně, tak se jménem - aby s nimi mohl komunikovat. A tento člověk by vyhodnocoval veškeré korupční jednání,“ řekl předseda ČMFS Ivan Hašek

Nová pozici je pracovně nazvána „protikorupční specialista“. Tento člověk by měl navíc spolupracovat i s příslušnými policejními složkami zabývajícími se touto trestnou činností. Specialista na korupci ovšem podle plánů nezůstane osamocen ani na úrovni svazu, pomáhat by mu měl tzv. fotbalový ombudsman, jehož existence je ale stále ještě v říši spíše zbožných přání.

„My zatím nemáme ani schválené nové stanovy, kde funkce ombudsmana je. Měl by dohlížet, aby byly dodržovány všechny řády a pravidla. My jsme dneska schválili záměr, další věci budou postupem času. Záleží na tom, jestli budou schváleny nové stanovy nebo ne,“ zdůraznil Ivan Hašek význam nadcházející valné hromady, která se bude konat v únoru a která by musela funkci fotbalového ochránce práv schválit.

Pokračování korupční kauzy

Výkonný výbor se ale dnes musel věnovat i současnosti, konkrétně tomu, že police obvinila olomouckého brankáře Drobisze z uplácení a tři členy FK Bohemians z braní úplatku. Celá záležitost se uskutečnila už v květnu 2009. Jak se k tomuto dnešnímu činu police postavil fotbalový svaz?

„My jsme okamžitě disciplinární komisi doporučili, aby znovu otevřela kauza uplácení. Tu ‘disciplinárka‘ uzavřela, ale v případě, že budou nové skutečnosti, tak řekla, že ji kdykoliv znovu otevře. Teď se ty nové skutečnosti údajně objevily, tak chceme, aby ‘disciplinárka‘ kauzu znovu otevřela,“ prohlásil Ivan Hašek.

Jestli ovšem budou opravdu ony zmíněné nové skutečnosti, to je spíše ve hvězdách. Předseda disciplinární komise Jiří Golda se totiž spíše kloní v názoru, že nikoliv. Pokud by policie opravdu nepřišla s novými podněty, pak by zřejmě nezbývalo, než počkat, jak v celé věci rozhodne soud.

Jedno je ale už nyní jisté. Tresty, které disciplinární komise vynesla, a jsou v nich zahrnuty finanční postihy pro klub FK Bohemians i jejího bývalého šéfa Karla Kapra, budou každopádně i nadále platit.

„Tresty, o kterých jsme rozhodli, tak nadále platí. Skutky, za které byly tresty uděleny, se nepochybně staly. A pokud se objeví další věci, tzn. prokáže se, že došlo ke korupčnímu jednání, tak budou padat další velmi přísné tresty,“ zmínil druhou možnou variantu řešení této kauzy šéf disciplinární komise Jiří Golda.

Na výkonném výboru se objevila také otázka dalšího setrvání jejího člena Milana Haškovce ve funkci. Předseda Ivan Hašek ho totiž v souvislosti s jehon trestným činem podvodu, za který byl soudem v Č. Budějovicích už odsouzen, vyzval k rezignaci. Haškovec ji ale odmítl a chce žádat o podporu oblastní jihočeský fotbalový svaz.

Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme