Co bude s Lužánkami? Je to na politicích, vyzývá Švancara

Oficiálních 23 tisíc a další tisíce diváků navíc na exhibiční rozlučce Petra Švancary s kariérou je největší návštěvou na fotbalovém zápase v Česku v tomto století. A nikdo zatím neumí říct, jestli rekord ještě někdo překoná. Nadšení z toho, jak se povedlo vzkřísit chátrající stadion v Brně Za Lužánkami, totiž pomalu opadá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na rozlučku Petra Švancary přišlo přes 20 tisíc diváků

Na rozlučku Petra Švancary přišlo přes 20 tisíc diváků | Zdroj: ČTK

Rozezpívat lidmi přetékající stadion Za Lužánkami se Petru Švancarovi povedlo bez internetového předprodeje, sociálních sítí a dalších vymožeností doby. Síla myšlenky oživit kultovní místo všechno zvládla sama.

Ale jestli se tam bude sborově zpívat pravidelně, to už není ve Švancarových rukou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Budoucnost brněnského fotbalového stadionu řešil s fotbalovými legendami reportér ČRo Jan Kaliba

„Tímhle zápasem to končí, co bude dál, je věcí nabídky a komunikací s magistrátem a našimi politiky. Apeluju na ně, vidí, že to jde. Lidé jasně dokázali, že tady sport chtějí. Budeme tlačit na to, aby tady nový stadion byl,“ nechal se slyšet Švancara.

Stadion Za Lužánkami patří městu a rozlučka brněnského rodáka ukázala, že se na jeho rekonstrukci dají politické body u Brňanů rozhodně spíš získat než ztratit.

I legendy brněnského fotbalu, které na populárním stadionu vyhrály pro Zbrojovku v roce 1978 zatím jediný mistrovský titul tak věří, že se teď podaří vyřešit spory o některé části pozemku a navrch že se objeví taky vhodný investor.

„Nakonec i primátor pan Vokřál přiznal, že jsou tři firmy, které chtějí sportoviště postavit. Jsou tady nabídky spolufinancování. Musí se do toho ale zapojit město. Tahle akce dala jasně najevo, kam sportovní divák chce chodit,“ má jasno legenda brněnského klubu a někdejší kanonýr Karel Kroupa.

„Musí přijít generace hráčů. Je to o ale penězích, které tady bohužel nejsou. Pokud by se hrálo o poháry, tak Královo Pole je malé. Teď pevně věřím, že se nový stadion postaví. Snad se toho dožiju,“ dodává bývalý brankář Zbrojovky Josef Hron.

Oba v klubu po skončení kariéry pracovali jako funkcionáři a manažerské role se nezříká ani Švancara. Ať ve Zbrojovce, při dalším oživování stadionu nebo, nejlépe při obojím najednou.

„Je to o týmu, může to pozvednout tým pěti šesti lidí. Zbrojovce neskutečným způsobem pomůže to, že bude nový stadion. Představte si, že bychom prodávali 20 tisíc permanentek, peníze se pak dají použít na posílení kádru. Když můžou v Plzni slavit ve fotbale i v hokeji, tak nevím, proč bychom tady do 10 let nemohli mít podobnou show,“ vzhlíží k možné budoucnosti Švancara.

Jedna vize už bývalému hráči Brna, Žižkova, Slavie či Příbrami Za Lužánkami vyšla, teď má další - pro brněnské fanoušky ještě nadějnější, ale také mnohem dražší a komplikovanější.

Jan Kaliba, Vojtěch Man, Petr Hašek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme