Csaplár: Dobré výsledky ještě neznamenají světlou budoucnost českého fotbalu

Čeští fotbaloví reprezentanti do 21 let už se pomalu chystají na červnové mistrovství Evropy, na kterém budou bojovat mimo jiné i o účast na olympiských hrách 2012. Jejich mladší kolegové do 17 let zase čerstvě postoupili na evropský šampionát v Srbsku. Zdálo by se tedy, že český fotbal čekají růžové časy. Ale je tomu tak doopravdy?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalová reprezentace do 21 let při předzápasovém tréninku ve Waalwijku | Foto: Michal Jurman

Trenér české sedmnáctky Josef Csaplár rozhodně přehnanému optimismu v tomto smyslu nepropadá. Ačkoli by mu kromě již zmíněného napovídala i čerstvá výhra o rok starší reprezentace v přípravném duelu proti Srbsku.

Právě tam čeká Csaplárovy svěřence v květnu evropský šampionát, na který se z první kvalifikační skupiny probojovali jako vůbec první tým Evropy. Podle samotného kouče ale nelze výhry nad Slovenskem či Itálií nijak přeceňovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Budoucnost fotbalu nelze hledat jen ve výsledcích

"Klíčové je, jakým způsobem jsme toho výsledku dosáhli. Pokud jsme toho dosáhli agresivním, otevřeným fotbalem s vysokou mírou rizika, tak potom je to dobře pro budoucnost. Ale pokud jsme toho dosáhli fotbalem defenzivním, je to pro český fotbal špatně, " myslí si Josef Csaplár.

Česká sedmnáctka se ale na italském kvalifikačním turnaji prezentovala opravdu atraktivní hrou, za což sklidila na Apeninském poloostrově zasloužený obdiv.

"Největší vyznamenání pro mě bylo, když za námi po zápase s Itálií přišel sám můj "trenérský bůh" Arrigo Sacchi a gratuloval nám k naprosto nevšednímu zážitku a ocenil hru českého týmu," pochlubil se Csaplár.

Mladí Češi zaostávají v technice

Češi jako jediní nastupovali se dvěma útočníky a vstřelili nejvíce gólů, když se radovali hned všichni útočníci. Přesto i oni doplácí na tradiční českou fotbalovou nemoc.

"Devatenáctka teď hrála se Švýcarskem, Belgií, Rakouskem a už i za těmito nám výkonnostně blízkými týmy zaostáváme v individuálních dovednostech, které se od 20. roku věku už nedají natrénovat nebo jen velmi obtížně, " poukazuje Csaplár na fakt, že na úkor technické individuální kvality se u nás napříč mládežnickými výběry dbá především na znalost taktiky.

Porovnávat v tomto smyslu může například i bývalý reprezentant a současný patron tohoto mládežnického výběru Radek Bejbl.

"Je to hodně zkreslené, protože fotbal se teď hraje v daleko větší rychlosti než před více než dvaceti lety, kdy jsem za sedmnáctku hrál. Ale myslím, že někteří kluci jsou na tom oproti nám trochu líp," myslí si Bejbl.

Výsledky nemusí znamenat kvalitu

A to je, vzhledem k tomu jací talenti se dokázaly z generace Radka Bejbla prosadit ve fotbalové Evropě, určitě dobrá zpráva i s ohledem k nadcházejícímu evropskému šampionátu.

Na něm totiž bude česká sedmnáctka bojovat i o postup na mexické mistrovství světa, kam se kvalifikují tři nejlepší týmy ze dvou čtyřčlenných skupin. Ani zde ale podle Csaplára konečné pořadí nebude tím nejdůležitějším kritériem pro budoucnost českého fotbalu.

"Tam přijedeme, budeme bránit, zakopávat míče, přerušovat hru a slavně se kvalifikujeme do Mexika. To je ale špatně. Pokud se tímto fotbalem dosáhne dobrých výsledků, to největší zlo se odehraje v hlavě hráčů. Oni si totiž budou myslet, že mohou kdekoli uspět a to se pletou," říká Josef Csaplár.

I jeho práce dá časem odpověď na to, jak růžové to s českým fotbalem tedy bude v budoucnu. Na konkrétní a definitivní odpověď alespoň u současného výběru do 17 let ale stále nezbývá než opravdu čekat tři až čtyři roky.

Alena Benešová, Michal Jurman Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme