Další český brankář v Chelsea

Vedle Petra Čecha by v dohledné době mohl svatyni londýnské Chelsea hájit další český brankář, teprve osmnáctiletý Jan Šebek

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Šebek | Foto: fotbal.cz

Petr Čech je už pět let stabilní brankářskou jedničkou londýnské Chelsea. To ví i kdejaká čtenářka časopisů pro ženy, kterou fotbal jinak vůbec nezajímá. Méně známá a ohraná je informace, že v tomto anglickém klubu působí už třetím rokem i druhý český gólman.

Jan Šebek zvolil poněkud jinou a přímočařejší cestu do evropského velkoklubu. Přesto patří osmnáctiletý rodák z Plané u Mariánských Lázní do širšího kádru prvního týmu Chelsea.

Petr Čech přestoupil do Chelsea v létě 2004 jako jeden z nejdražších hráčů jak anglického gigantu, tak francouzského Rennes, kde působil předtím. Šebkův přesun za Kanál s tím poněkud kontrastuje - Chelsea ho vykoupila z divizního Tachova v šestnácti letech přibližně za 15 tisíc liber.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další český brankář v Chelsea

Jan Šebek se tak stal typickým příkladem často kritizovaného jevu, kdy fotbaloví mladíci předčasně a nepřipraveni opouštějí české soutěže, aniž by v nich něco ukázali, a vrhají se do nejistého zahraničního dobrodružství.

„Pro mě bylo těžké upustit od nějakého mého stereotypu, to znamená od přátel, rodiny a vůbec všeho, v čem jsem byl zvyklý žít v té době, a těžko jsem se s tím ze začátku vyrovnával, což také už většina lidí, kteří se o to víc zajímají, ví,"vzpomíná Šebek.

„Takže jsem se vrátil na pár měsíců do Čech. Ale teď už jsem zpátky v Anglii, už jsem tam víc než rok a půl v kuse a užívám si to tam a jsem strašně rád, že se mi naskytla tahle nejen fotbalová, ale i životní zkušenost," doplňuje brankářská naděje.

Mladík ze západních Čech se zapojil jak do fotbalové akademie Chelsea, tak do anglického vzdělávacího systému. Těžkosti spojené s vytržením z přirozeného prostředí nakonec překonal a teď ze změny prostředí těží.

Osamostatnil jsem se

Když s Janem Šebkem zapředete hovor, máte před sebou mladého muže, který svou osobností, uvažováním a projevem znatelně převyšuje své fotbalové vrstevníky, kteří podobný krok jako on neučinili. Život v Anglii mu dává hodně.

„Myslím si, že tohle je vůbec jeden z největších nefotbalových přínosů, které člověk z toho dostane - hlavně druhý jazyk a vůbec to, že jsem schopný se sám o sebe postarat. Navíc bydlím sám a když se člověk podívá na svoje vrstevníky v Čechách, je krásné, že jsem se takhle brzy osamostatnil," libuje si Šebek.

Pro Šebka je ale pochopitelně důležitá také péče, kterou mu věnuje Chelsea po fotbalové stránce. Brankář, který byl odmalička ve svém oboru do značné míry samoukem, to dokáže obzvlášť ocenit.

„Hlavně co se týče nějakého servisu těm mladým hráčům. Tam co se týče zdravotnické péče a všeho toho kolem, je to výborně zařízené a tam už prostě člověk v případě, že neuspěje ve fotbalové budoucnosti, se rozhodně nemůže obracet s nějakými výmluvami na systém, který v Chelsea probíhá," popisuje mladý brankář.

Prosadit se bude těžké

V jeden moment už se Jan Šebek ocitl v roli brankářské trojky a s číslem 50 je na soupisce prvního týmu pro letošní sezónu. Na přelomu září a října byl s reprezentací do dvaceti let na světovém šampionátu v Egyptě, kde dělal náhradníka kolegovi Vaclíkovi.

Hlavním cílem osmnáctiletého brankáře je prorazit ve světě dospělého fotbalu. „Co se týče brankářské situace v prvních dvou týmech, což znamená áčku a rezervě, je to tam teď takové složitější," je si vědom Šebek.

„Chelsea má přebytek brankářů, takže o to ten boj je těžší. Mladí gólmani se chtějí posílat na hostování pryč. Na druhou stranu je to těžké, protože málokdo chce ve vyšších soutěžích kdekoliv v Evropě nechat chytat mladého brankáře."

„Takže v tomhle je ta situace složitá. Na hostování je první potřebná věc to, aby o vás byl zájem, a kdyby se mi povedlo dostat se na hostování někam v Anglii do nižší soutěže, byl bych nadšený," maluje si svou fotbalovou budoucnost Jan Šebek, učeň brankářské akademie londýnské Chelsea.

Jan Kaliba, Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme